Archiv aktualit dne

For-caravan-2024 26.03.2024 - Výstava FOR CARAVAN 2024

Přiznávám, že už dva roky jsem nebyl ani v Praze ani v Brně, na některé z našich národních karavanistických výstav. Proto letos jsme si se ženou řekli, že do Letňan zajedeme a okoukneme nové trendy. Konečně bude zase nějaké téma na článek! No a prošli jsme celou výstavu, okoukli expozice a shodli se na tom, že vlastně by ani nebylo o čem psát. Ve světě řekněme klasických obytných aut (podvozek a nástavba) se z mého pohledu nic podstatného neděje. Ano, podvozkové platformy sledují trend downsizingu, tedy nabízejí menší obsahy motorů, kromě Fiatu Ducato získávají větší a větší zastoupení další značky (ale kromě Mercedes-Benz jsou to ty levnější, aby si výsledný produkt zachovat alespoň zdání zajímavé ceny), ale že bych si u nějakého prodejce z nějaké novinky "sednul na zadek", tak to ne. Tady se něco trochu vylepšilo, tamhle se něco rádoby vylepšilo, tady tohle je dokonce myslím skoro horší. Jinak byla výstava v našem typickém českém duchu: jen pár vystavených modelů, skoro nikam se samostatně nemohlo, do dražších modelů rozhodně ne. A tak ve výsledku vznikl po výstavě For Caravan 2024 jen tento odstavec v Aktualitách dne....

------------------------------------------------------------------------------------------

Karpro01.11.2023

Včera se Dodík vrátil z nemocnice. Vlastně to není správný výraz. Vrátil se spíš z lázní protože mu nic podstatného nebylo. Nicméně u Tomáše Brabce v KaravanyPro dostal novou motorovou baterii, zkontrolovali mu těsnění oken, udělali tlakovou zkoušku plynového rozvodu, předělali mi USB port na palubní desce (takže flashky s videem už nemusím zastrkovat někde u nohou na konec kabelu), mrkli se na těsnost měchů, opravili mi sprchu v garáži a u sousedů zařídili výměnu oleje a filtrů. Takže opravdu taková lázeňská kůra, kterou si čas od času zaslouží každý obytňák. Jo, a pak mi dodělali ještě jednu malou vychytávku, která ale stojí za samostatný článek. Víte, co je Buttner Standby-LaderPro?

 

------------------------------------------------------------------------------------------

Říjen 2023. Tak nakonec si Dodíka ještě necháme.

Po dlouhém váhaní, po vydaném inzerátu (asi jsem trochu úmyslně i nasadil vyšší cenu, doufaje, že to nevyjde), a po vyřešení i určitých zdravotních záležitostí, jsme se rozhodli, že pokračujeme. Dodík byl po téměř roce neprovozu reinkarnován, umyt, ošetřen a já s ním vyrazil na pár dní na cesty (mám spoustu staré dovolené a žena je učitelka, tedy mimo prázdníny nepoužitelná). Reportáž z asi pětidenní trasy se už připravuje.

------------------------------------------------------------------------------------------

dod

  1.4.2023 - Všechno jednou končí

Mílí čtenáři stránek "Náš parťák obytňák". Nedá se nevšimnout, že jsem nový článek nedal již mnoho měsíců. Spíš tak půl roku. Je mi to o to víc líto, když vidím, že v podstatě každý den navštíví stránku "NPO" několik desítek návštěvníků. Co by jiný za to dal! Tak sakra Jirko, proč se o ty stránky víc nestaráš? Proč nepíšeš ale hlavně... proč moc nejezdíš? A tady je bohužel ten proslulý zakopaný pes. Je to dáno zpropadenou povahou autorovou. Zmínil jsem se o ní již na konci roku 2020 v článku Krize psaní aneb prokletí tříročáka. Tehdy se to týkalo je psaní. Dnes je ale krize hlubší a týká se karavaningu jako takového. A než mne odsoudíte, pokusím se vysvětlit tentokrát dost osobně, co se děje:

Když jsme v roce 2017 začali uvažovat o nákupu obytňáku (i o tom je zde na stránkách článek), říkali jsme si, jak budeme jezdit po Česku i po Evropě, jak budeme navštěvovat kempy, jak si necháme mazlíka až do důchodu, který byl tehdy asi 12 let vzdálený, jak budeme každý víkend jezdit na nějaká nová místa, atd. atd. Prostě, prvotní úvahy a plány. Měli jsme dost zkušeností s půjčenými auty a tak jsme chtěli tuto zálibu nákupem nového vlastního auta prostě jen posunout na vyšší level. No a teď jsme o zhruba šest let dále a co se stalo? Předně jsme zjistili, že nás daleko víc baví být "divočáky", tedy nocovat mimo kempy ale zároveň tak, abychom neporušovali nějaká místní nařízení. Za druhé jsme si ověřili, že nás prostě opravdu hodně nebaví vracet se na místa, která jsme už viděli. Což je pochopitelně dost nepochopitelné zejména pro ty, kteří rádi relaxují naopak na místě důvěrně známých. Ale ten cikánský styl je prostě naše rodinná úchylka. Za třetí jsem si bohužel uvědomil, jak moc svazující je být běžným zaměstnancem a chodit do práce od pondělí do pátku. Akční rádius je tedy plus mínus víkendová cesta okolo Prahy, ve které žijeme. Se ženou jezdíme na víkendové výlety co jsme spolu, tedy už hodně přes třicet let. No a přidejte k tomu naši neochotu být někde dvakrát a máte výsledek: v intravilánu víkendového výletu okolo bydliště jsme vlastně už většinu zajímavého viděli. A tak dovolené pro nás představovaly tisíce ujetých kilometrů, abychom se přesunuli někam dál. A v posádce jsem jediný řidič. Navíc, Jana je učitelka, takže jen prázdninové období a nikomu nemusím vysvětlovat, jak se o prázdninách dobře cestuje, jak je všude "prázdno" a jaké jsou ceny. A připočtěte k tomu nesmírný boom karavaningu, který začal s Covidovým obdobím, zvýšené restrikce (zvláště pro divočinu) a v případě naší rodiny tu máte pomalu se přikradnuvší ztrátu motivace. Jó, kdyby se nám líbilo jezdit stále na nějaké pěkné místo třeba u jihočeského rybníka či jezera, kam bychom každý víkend vyrazili relaxovat, nebo kdybychom měli svobodná povolání, abychom mohli pracovat v obytňáku a přejíždět po Evropě, to by panečku bylo něco jiného. Ale takové štěstí nemáme. Náš životní rytmus je prostě jiný.

Takže jsme se už definitivně rozhodli, že Dodíka prodáme a budeme zase cestovat osobním autem, přespávat v hotelích a penzionech, létat letadlem a až opravdu příjde důchod a více volného času, můžeme se k myšlence vlastního bydlíku zase vrátit. Ale to je ještě minimálně za sedm let a já bych rozhodně nechtěl našeho zlatého Dodíka degradovat na vozidlo, které většinu roku stojí a jen smutně čeká na ten občasný okamžik, kdy budou mít jeho majitelé čas vyrazit a taky cíl, kam se vydat. To si náš spolehlivý kámoš opravdu nezaslouží.  

A tak je zde na stránce Náš-parťák-obytňák vlastně první zveřejněný interát: 

Prodám polointegrovaný obytný vůz PILOTE P746C, modelový rok 2018, nájezd je necelých 38.000Km, nehavarovaný, jeho opravdu podrobný popis najdete ZDE. Veškeré úpravy, případně drobné opravy jsou po jednotliváých letech popsány ZDE. Cena je bez možnosti odpočtu DPH a zahrnuje jak auto s veškerým dodatečným vybavením popsaným v článku Dodo dnes, tak i s čímkoliv, co je na palubě a nový majitel to bude považovat pro něj za užitečné. Namátkou: kempingová křesla a stolek, nájezdové klíny, hadice na vodu a redukce, přívodní kabel a redukce, nádobí, skleničky a příbory, koberce a bytový textil, ložní vybavení, jak je na fotkách, atd. atd. atd. Chceme prostě novým majitelům maximálně zjednodušit přípravu na vlastní výjezdy.

Původ vozu, jeho "servisní historii" a veškeré problémy, které s ním kdy byly (tedy ony skoro žádné nebyly), najdete také na těchto stránkách.

A Dodík je vybaven opravdu velmi slušně. Jen rychle a namátkou, odpředu dozadu: Navigace Garmin, onboard kamera, couvací kamera s trvalým chodem, AV jednotka XZent X227, robotická převodovka, potahy bio-kůže, koberce všude (v autě se vždy chodilo jen v ponožkách vč. kabiny řidiče), televizor 24" a DVBT anténa, kávovar Nespresso, nové LiFePol baterie 150Ah, booster, měnič na 220V, vzduchové odpružení zadní nápravy, alarm Jablotron, zabudovaný trezor, vestavěná skříňka na příslušenství v zavazadlovém prostoru, úchyty na kempový nábytek, ....  bude toho jistě víc.

A ta cena? Ta je pevná: 1.590.000 Kč. 

Jirka Čihák

tel: 724 732 793

------------------------------------------------------------------------------------------

Pf

------------------------------------------------------------------------------------------

20221111_13422720.11.2022 - Ruce sekat, uši řezat, nohy lámat.

Je tu začátek zimy, počasí už moc nespolupracuje a tak Dodík stojí na svém místě čím dál více dní. Je to sice soukromé parkoviště bytového komplexu ale může na něj přijít kdokoliv, místem prochází stezka pro cyklisty. No a nějaký génius se rozhodl, že se podívá dovnitř. Ale protože byl lempl i jako zloděj, tak výsledkem je "jen" zničený zámek dveří do nástavby. Jsou chvíle, kdy své spoluobčany a lidstvo obecně moc v lásce nemám....

------------------------------------------------------------------------------------------

Bezdez10.10.2022 - Málo platné, je tu podzim.

Září nám uteklo jako voda a protože jsme s Janou milovníky vína a protože jako zálibu máme i pražskou vinici Máchalka, kde jsme družstvevníky, a protože září je i čas vinobraní a sklizní, tak na výlet Dodíkem jsme vyrazili jen dvakrát. Vlastně já vyrazil dvakrát, má drahá žena jen jednou. Mimochodem "víkend slaměného vdovce" se mi docela vydařil. Obě cesty vedly do Máchova kraje a asi o nich napíši jeden společný krátký článek.

------------------------------------------------------------------------------------------

Csd2229.08.2022 - A je to tu znova. Düsseldorf.

O víkendu se otevřely brány "Caravan Salon 2022", na výstavišti Messe Düsseldorf. My v Evropě máme tak poměrně unikátní možnost navštívit největší světovou akci pro karavanisty. Ani v Americe nic většího nemají. Na této úžasné exhibici jsem byl za posledních 5 let třikrát a vždy jsem odjížděl plný zážitků a bohatší o obrovskou spoustu nových informací. I když my letos nejedeme (nějak teď běhám po doktorech), vřele doporučuji každému, aby si čas udělal, těch pár set kilometrů Düsseldorfu dojel a na výstavu se podíval. Ta prý letos opět trhá rekordy co do počtu vystavovatelů, vystavených vozidel, počtu vystavovaných novinek, počtu návštěvníků, atd. atd. Naše lokální výstavy v Brně a Praze se "Salonu" ani vzdáleně nepřibližují, jsou o několik řádů níže. Už v roce 2019 jsem na toto téma napsal článek, takové malé strovnání "tady a tam". Tak si Caravan Salon nenechte ujít a vyražte. Už teď všem takovým šťastnějším  závidím.

 ------------------------------------------------------------------------------------------

Zapad-slunce10.08.2022 - A letošní dovolená končí...

Letos jsme o dovolené přemýšleli tak intenzivně a systematicky... že jsme nakonec nic pořádného nevymysleli. Váhali jsme mezi delší cestou (Rumunsko, Jih Itálie, atd.), zvažovali jsme taky nechat Dodíka stát a vydat se někam letadlem (ale ta situace na letištích, v resortech, různá covidová opatření,...), přemýšleli jsme o Slovensku..... ale nakonec z toho byla cesta v posledních letech vlastně pro nás už obvyklá: v Německu podél vinorodé řeky Tauber a u nás Český les a Šumava - nějak se těch krajů stále nemůžeme nabažit. Našli jsme krásná místa a tak o nich snad sesmolím i nějaký článek. Držte mi palce.

  ------------------------------------------------------------------------------------------

13.06.2022 - A znovu udeřila. Mrcha jedna.

Je to tu zas. Tvůrčí krize! Vychází z mé nešťasné povahy, jejíž podstatu jsem se snažil vysvětlit už v roce 2020. Byl to článek o krizi psaní aneb o prokletí tříročáka. Prostě se mi teď nějak nechce psát. A přitom je toho tolik k napsání! Byli jsme na krásném prodlouženém víkendu na Broumovsku, nevynechal jsem první sraz facebookové skupiny "Obytňákem křížem krážem", teď v červnu jsme udělali rychlý výpad na Moravu, do Bzence, na festival VOC vín. A mezi tím i pár malých víkendových výjezdů. A realita zde na stránkách? Nemám ani dokončený článek o naší loňské dovolené v Německu! A těch novinek v technice, o nichž by se dalo psát! Nicméně si to už začínám uvědomovat a zkusím s tím i něco udělat. Pravidelní čtenáři nechť mi prosím odpustí, zkusím s tím (opět) něco rychle udělat. Občas stránky "nas-partak-obytnak.cz" prostě zkontrolujte. Třeba jsem už nad leností zvítězil :-)

 ------------------------------------------------------------------------------------------

20220519_07300819.05.2022 - Sraz skupiny "Obytňákem křížem krážem"

Tak teprve podruhé v životě pojedeme na nějaký sraz. Vlastně skoro poprvé, protože skoro soukromé setkání přátel a zákazníků firmy KaravanyPro byla rozhodně mnohem menší akce. Má drahá žena mi dala košem a jede raději na školu v přírodě (dělám si legraci, docela ji ta kolize termínů mrzela). Chvilku to vypadalo, že vyrazím s Dodíkem sám ale nakonec naplníme všechna místa k sezení a dvě z toho budou dětské autosedačky - na sraz se mnou jede dcera a oba vnuci. Tak alespoň prověříme ty akce pro děti:-) Ahoj v pátek!

 ------------------------------------------------------------------------------------------

Bro-aktul18.04.2022 - Čtyři dna na Broumovsku

Právě jsme se vrátili z velikonoční výpravy. A protože jsme měli k dispozici jen ty čtyři volní dny, zavrhli jsme zahraničí a vyrazili na Broumovsko. A byl z toho krásný, i když ohledně počasí typicky aprílový, prodloužený víkend. Připravuji článek.

 

 

 ------------------------------------------------------------------------------------------

 

Triton114.03.2022 - Tak Z-Triton má nový vylepšený model 2.0

Stálí čtenáři NPO si možná vzpomenou na leden 2021, kdy tu byl článek o krásně potrhlém nápadu: šlapacím, jezdícím a navíc i plujícím obytňáku Z-TRITON. V roce 2020 ho zkontruoval Aigars Lauzis, zakladatel společnosti Zeltini a tento prototyp (verze 1.0) byl dále zdokonalován a vylepšován. Tato druhá generace je už určena ke komercializaci. A i přes svůj vzhled si vozidlo své zákazníky našlo. Z-Triton 2.0 je první tříkolka, poháněná elektromotorem o výkonu 1 500 W se sedmistupňovou nábojovou převodovkou. Jeho baterie zajistí dojezd 50 km na silnici. Sedačka je polohovatelná, pro zvýšení komfortu bylo oproti prototypu přidáno zadní odpružení. Prý je možné sjet ze silnice do lehkého terénu. Je cena 14.500EUR vysoká? Mrkněte na video o verzi 2.0.

------------------------------------------------------------------------------------------

 

Aktual-alsac13.03.2022 - Z Alsaska zpět doma a byla to paráda !

Změnit deštivé Toskánsko za Alsasko byl prostě super nápad. Za celou dobu v tomto krásném kraji jsme neviděli na obloze mráček. Díky tomu byly ale také noci chladné, pod nulou. Nicméně: krásný kraj, rázovitá městečka, skvělé jídlo a báječné víno. Co si přát víc? Připravuji článek.

------------------------------------------------------------------------------------------ 

Alsesko05.03.2022 - Tak do Itálie nepojedeme, místo na jih míříme na západ

Na týdenní jarní prázdniny jsme plánovali Toskánsko, cestu za krásnými městy, vínem a dobrým jídlem. Bohužel předpověď počasí pro Evropu ukazuje Itálii jako příslib dešťů a sněžení. A tak jsme operativně změnili směr naší týdenní cesty tam, kde meterologové slibují slunce a taky mrazivé noci. A protože chceme dál mít jako hlavní cíl krásná města, víno a dobré jídlo, míříme do Alsaska ve Francii. Dodík už má parádní nové baterie a tak se moc těšíme.

------------------------------------------------------------------------------------------ 

Plz00-title01.03.2022 - Tak jsme konečně vyrazili a hned problém

Minulý týden jsme si fungl opraveného Dodíka dovezli od chlapů z KV technik domů a hned naplánovali první výjezd. Byl na poslední únorový víkend a měla to být taková "ověřovací cesta" před jarními prázdninami. Abychom zjistili, co nám kde chybí a co případně nefunguje k plné spokojenosti. Vybrali jsme plzeňský kraj, s již skoro tradiční zastávkou v Soběsukách u Nepomuku. Večeře v AngusFarm je prostě vždy neodolatelným lákadlem. Ale ouha: naše olověná trakční baterie se po čtyřech letech provozu již definitivně odporoučela a nedržela kapacitu ani minimálně. Takže z toho byl poněkud netradiční víkend a budu o něm psát reportáž. A hned po ní přijde článek o montáži nové, již LIFePOL baterie, samozřejmě v osvědčeném servisu KaravanyPRO, u opravdového machra Tomáše Brabce. Takže, brzy se tu objeví minimálně dva nové články!

------------------------------------------------------------------------------------------ 

Dodo-au17.1.2022 - Všichni jezdí na hory, jen my sedíme doma

Bohužel, když jsem před svátky Dodíka umístil na jeho běžné stání nedaleko bydliště (plánovali dned po Štedrém dni někam vyrazit), rozhodl se nějaký bezmozek, že se do něj podívá. Tipoval bych, že má nějaké základní zkušenosti s vykrádáním aut osobních. To se vezme pajcr, narazí se v nějakém místě do těsnící gumy, která je okolo okna a zapáčí se. Bezpečnostní sklo auta ten tlak samozřejmě nevydrží a rozletí se na tisíc kousků. Celá akce je přitom daleko méně slyšet, než když do skla prostě bouchnete. Ale tento sviňský postup těhle hajzlů moc nefunguje, když ho zkusíte na akrylátové okno vstupních dveří nástavby obytného auta. To se nerozletí, to se jenom odlomí. Tak to ten parchant zkusil podruhé, potřetí, počtvrté...  a pak to vzdal nebo ho pravděpodobně někdo vyrušil. No a výsledek je olámané okno a hluboké důlky do dveří. Jsou celé na výměnu. A víte kolik stojí dveře s oknem, roletou a dvěma zámky? Je to okolo 55 tisíc Kč. Takže Dodík teď je v servisu, dobu tam využíváme pro i další drobné úpravy a těšíme se na jaro. Ach jo.

------------------------------------------------------------------------------------------ 

Pokracuji23.12.2021 - STRÁNKY POKRAČUJÍ

Tak teď v průběhu Vánoc a období do silvestra opět začínám plnit stránky Náš parťák obytňák. Tedy, ne že by banan.cz dokázal obnovit zálohy a vrátil mi tak práci, o kterou jsem přišel, to tedy opravdu ne. Ale začal jsem si dělat zálohy vlastní a tak to prostě ještě zkusím. Úkol číslo jedna je (znovu) dopsat článek o letní dovolené a pak už začít přidávat nějaká ta aktuální témata. Jdeme na to.

------------------------------------------------------------------------------------------ 

.

Angry

14.11.2021 - STRÁNKY SE TEĎ VÍCEMÉNĚ NEAKTUALIZUJÍ !!!

Jsem opravdu velmi rozezlen a nespokojen se službami Banan.cz, na jejichž serverech běží stránky Náš parťák obytňák. Protože zhruba na začátku listopadu pokořily stránky NPO, a to díky Vám - věrným čtenářům, magickou hranici 100.000 přístupů, skoro celý říjen jsem strávil jejich doplňováním. Chtěl jsem, abychom to šestimístné číslo přístupů oslavili minimálně dopsáním nedopsaných článků, novými aktualitami, apod. A výsledek? Minulý víkend byl server shozen a stránky byly cca jeden den nedostupné. Což se v posledním půlroce začíná "Banánu" stávat až nepříjemně často. Nicméně teď přišla novinka: po znovuobnovení přístupu se neobjevila poslední nejnovější verze stránek, ale KOPIE Z KONCE SRPNA 2021!  Veškerá měsíční a poměrně intenzivní práce je tedy ztracena. Ptáte-li se, proč jsem providera nepožádal o obnovu ze zálohy, tak samozřejmě požádal. Opakovaně. A nic. A navíc - evidentně v tom nejsem sám. Zdeněk Janáček se svým baječným www.bydlikemevropou.com by mohl vyprávět. Takže se čtenářům omlouvám ale nechci dělat zbytečnou práci. Chvíli se tu tedy nebude dít nic. Do té doby, nežli Banan.cz reálně a pravdivě řekne, co co jde a co udělal pro nápravu. Nebo než si najdu nového webhostigového poskytovatele.

------------------------------------------------------------------------------------------ 

Dov-srp21-49319.08.2021 - Dávejte si na své mazlíky pozor!

Obytňáky jsou prostě velké potvory. Nováčkové mají z jízdy s nimi posvátnou hrůzu, ti zkušenější jsou už "borci", co přeci vědí. Vrhají se do úzkých nebo malých prostor ze sebevědomým pocitem kamioňáka, kterého už nic nemůže překvapit. Popisuji tady sebe. To takhle podle mapy zjistíte, že jedete blbě a potřebujete se otočit. A tak vjedete (v Německu) na takové to malé parkoviště pro návštěvníky restaurace, které má stání vlastně jen pro osobní vozy a asi šest pruhů stání je hezky rozděleno vždy metr širokým obrubníkem a pruhem trávy s nějakými keři. Najednou zjistíte, že jste na daný prostor trochu moc velcí, bezmála osmimetrové auto jakoby najednou narostlo a tak při otáčení "žehlíte" ty keře. Pche, nějaké ty rostlinky s tenkými větvičkami přeci nemůžou našemu Dodíkovi ublížit! Takže asi desetkrát řadíte jedničku a zpátečku, štrejcháte o ty keře a za chvilku jste venku. No a na další zastávce večer jdete kolem zadních kol a ejhle: plastový kryt podběhu je ulomený. Nic světoborného, prostě kousek plastu. Volám do zastoupení, ať mi řeknou cenu tohoto jistě levného plastového dílu, chci ho nechat vyměnit. A jaká je odpověď? Ten plast stojí 5.600Kč vč.DPH! Takže dobrá rada: nebuďte příliš velcí borci, když nejste :-)

------------------------------------------------------------------------------------------ 

Tomegas11.7.2021 - Je to normální nebo chyba láhve ?

Na našem rychlém výpadu do Alp první červencový týden (článek je v přípravě) jsem natrefil na podivnou věc. V autě mám dvě láhve, jednu s posledními zbytky propanu (asi tak 10-15% plného stavu). Druhá je plná a po zimě s uzavřeným kohoutem. Jednou večer jsem si řekl, že jí už pustím, aby mi druhý den případně nedošla ta první a chladnička přestala fungovat - měli jsme být celý den pryč. Takže otevírám uzávěr plynu na plné láhvi. Šroubuji a když jsem už skoro na plném otevření, ozve se sice slabý ale přesto jasný sykot a ve vzduch začne být cítit plyn. Zase tedy přivřu o jednu dvě otáčky a ticho. Kontroluji dotažení hadice a to je OK. Opakované pokusy přinášejí stejný výsledek. Setkal jste se někdo s tím, že by šroubovací ventil běžně měnitelné a tedy doufám i servisované láhve při plném otevření propouštěl?

------------------------------------------------------------------------------------------ 

15.6.2021 - Je to super vychytávka, ověřeno!

Letos v zimě jsem si vymyslel, vytvořil a instaloval na palubní desku takový držák na dvouosou vodováhu, abych mohl při popojíždění a hledání nejlepší polohy pro nocování sledovat změny náklonů. A po prvních víkendových cestách ve mě tahle blbinka vzbuzuje stále větší nadšení. Je to super nástroj! Kdo nevěří, tak ať si jí taky pořídí. Nebude litovat.

------------------------------------------------------------------------------------------

Ad28.5.2021 - červen už bude plný výjezdů!

Bylo myslím víc karavanistů, kteří toho v květnu moc nenajezdili. Podle meteorogů to byl jeden z nejchladnějších a nejdeštivějších květnů za posledních sto let. My jsme ale měli ještě jeden důvod, proč se držet doma a kromě jednoho výjezdu na Sázavu jsme opravdu víkendy trávili doma. Čekali jsme, kdy se narodí náš druhý vnouček a my budeme mít pár dní na starost toho prvního. A teď už je zaplaťpánbůh všechno za námi, druhý klučina, jsme s Janou dvojnásobní bába s dědkem. No a je tu červen, kdy počasí se má už prudce zlepšovat a tak opravdu nic už nebrání tomu, zase vyrážet častěji. Však se ten náš první už vnuk moc těší, až znovu s Dodíkem vyrazí :-)

------------------------------------------------------------------------------------------

Dokonceno18.5.2021 - úpravy dokončeny

Frajeři z technické podpory Banan.cz se ukázali jako skuteční frajeři a vše udělali za mě. Veškeré články mám popřesouvané a uložené podle ročníku vydání. Super. Já pak jen popřesouval odkazy na ně, což byla hračka. Ve všech položkách menu teď najdete jednotný design "tlačítek", kterými se dostanete do jednotlivých ročníků. Pro jistotu jsem si přidělal tlačítka na dva roky dopředu :-)

------------------------------------------------------------------------------------------

Dotaz-banan

16.5.2021 - nějaké úpravy stránek NPO

Po nějaké době zase sedám ke stránkám "Náš-parťák-obytňák" a při psaní článku zjišťuji, že se musí udělat nějaké úpravy v jejich struktuře. Když byly v roce 2017 stránky zakládány, ani ve snu mě nenapadlo, že to vydrží tak dlouho a že se dostanu na docela velký počet článků i čtenářů. Takže teď začínají menší úpravy struktury (někde) a laskavého čtenáře prosím o trpělivost. V sekcích, kde to ještě není bych nasadil nové členění podle let. Tedy články z daného roku podřadím pod jednotlivé ročníky. Nevím jak na to, kontaktoval jsem podporu stránek a tak se tak stane doufám během pár dní. Pak jen musím předělat aviza na články a bude hotovo. Jediné, co ale bude nevratně, jsou ztráty přímých odkazů na konkrétní článek na různých jiných webových stránkách či facebookových skupinách. To je mi líto ale věřím, že to velký problém nebude. Jsou to hlavně víkendové výlety a na ty nikdo moc neodkazuje. Přímo stránky NPO tak ale budou rozhodně přehlednější.

------------------------------------------------------------------------------------------

Dodo-04a26.04.2021 - Konečně výjezd. Ale....

Tak máme za sebou konečně první výjezd. Počasí krásné (i když trošku chladno), blokády na hranicích krajů jsou zrušeny, nomádi mohou prakticky kamkoliv, ale je tu jedno "ale". Alespoň pro nás. Hrady, zámky, muzea, galerie, skanzeny, lokální akce, místní restarace a hospody, jsou stále v podstatě zavřené a tak zcela bez omezení to naše cestování stále ještě není. A navíc ty otravné respirátory! Snad už se brzy dočkáme té úplně volnosti. Přírodní krásy teď substituují skoro všechny další možné cíle. Naštěstí těch přírodních skvostů i krásných klidných míst máme v naší zemi dost a dost. 

 ------------------------------------------------------------------------------------------

fckb-groups07.04.2021 - Facebookové skupiny o karavaningu v ČR

Na konci března jsem napsal článek "Odcházení". Takové zamyšlení na téma zájmové facebookové skupiny na českém facebooku. V úvodu článku jsem se je snažil vyjmenovat, alespoň ty největší. A hned se ozvaly ty skupiny, na které jsem zapomněl. Ve druhé části jsem trochu polemizoval o vývoji v největší z nich, ve skupině "Karavany, obytná auta a vše kolem kempování a cestování". A tam se na mě vrhli noví správci skupiny, respektive zřejmě jen jeden administrator ,používající ale více jmen/názvů. Styl jeho komunikace, a to nejen v rámci komentování mého článku ale i jeho příspěvky v dalších jiných diskuzích následujících dní mě přesvědčily k opuštění této největší skupiny ale i k rozhodnutí, že článek "Odcházení" bude živý. Tedy že i do budoucna ho budu stále doplňovat. Budu přidávat dobré skupiny, na které jsem původně nemyslel (a omlouvám se jim) a někdy snad i trochu komentovat aktuální dění na českém karavanistickém facebooku. Nebude to často, hlavně se zaměřím na to pozitivní, tedy seznam z mého subjektivního pohledu dobrých skupin ale prostě občas....

 ------------------------------------------------------------------------------------------

X227-118.03.2021 - Jaro už klepe na dveře - první úprava se blíží

Vlastně už od koupi Dodíka plánuji výměnu původního běžného 1DIN rádia Pioneer za pořádnou 2DIN AV jednotku. A když nepotřebuji navigaci, protože palubní Garmin Camper 770T odvádí samostatně skvělou práci, chtěl jsem nějaký super moderní model bez navigace. Samozřejmě od trochu dobrého výrobce, nejsem velkým příznivcem Alibaby a jeho loupežníků. A představte si - moc jich na trhu není. Jsou to buďto základní modely nebo už s navigací. Naštěstí mi u Pilote docela dobře poradili a nasměrovali na zcela nový model od Zenecu: Xzent X227. 6,5" display, pravé sklo, AndroidLink i AppleCarPlay, DAB+ tuner, Bluetooth, vstup dokonce na dvě kamery a hlavně - regulátor hlasitosti je poctivé otočné kolečko. Už se moc těším, až přivezu Dodíka ze zimoviště a nechám rádia prohodit. Zatím tady doma na mě Xzent jen tak smutně kouká z krabice. Ale ono se to brzy změní. A z recenze nové X227tky bude určitě i zajímavý článek.  

 ------------------------------------------------------------------------------------------

Dundee08.03.2021 - Prcek od protinožců

Nejenom v Americe montují velká obytná auta. Už před časem jsem tu na jednom příkladu představoval filozofii australské konstrukce obytných aut. Tím hlavním faktorem v rozhlehlých a prázdných australských dálavách je absolutní nezávislost. A teď jsem narazil na auto, které ji dovedlo do naprostého extrému. Jen namátkou: nádrže na 1000litrů nafty, střecha kompletně pokryta solárními panely a masivní čtyřnápravový podvozek MAN, umožňující projet skoro kdekoliv. Uvnitř výbava pro velkou rodinu se čtyřmi dětmi. Ty mají samostatnou ložnici ve výsuvné části tohoto mazlíka. Cena je nějakých 2 miliony australských dolarů, tedy něco přes 34 milionů Kč. Ale tohle skvostné technické dílo si myslím přesto tuto cenovku zaslouží. Krátké video z Youtube najdete ZDE.

------------------------------------------------------------------------------------------

Clen-c-6a03.03.2021 - Nově založený klub se rozrůstá...

Jsou to asi dva dni, kdy jsem avízo o pokusu založit klub majitelů obytňáků zn. PILOTE, umístil na dvě asi nejznámější české facebookvé stránky o karavaningu. Na "Karavany, obytná auta, prostě vše okolo cestování a kempování" (uff, to je dlouhý název), a na "Milujeme karavaning". A ejhle, počet členů narůstá. Zatím jsou nás jednotky a vlastně to vůbec nevadí. Klub Pilote by měl určitě fungovat na podobné filozofii jako celá značka Pilote: jako malá rodinná sešlost, jako parta kamarádů, propojených stejným logem. A jsem moc rád, že dnes se naším členem stal i "pan Pilote č.1" v ČR (i když v našem klubu bude mít až šestku) - Honza Myslil, majitel českého zastoupení. Takže opravdu odborného radu náš klub už má :-)

------------------------------------------------------------------------------------------

Pccz17.02.2021 - A co takhle založit Club Pilote ?

Vím, vím: Covidová situace, omezené možnosti cestování nebo nedejbůh setkávání, výhledy do nejbližší sezóny jsou spíš zbožné přání nežli očekávatelná realita, to je všechno jasné ale co takhle začít jen tak potichoučku a zatím virtuálně. Pro všechny zanícené majitele obytňáků zn.Pilote bych měl tento návrh: tady na stránkách (ve Fotogalerii) zatím založím podstránku "Pilote Club v ČR". Případné zájemce prosím o zaslání fotografie svého auta plus základní data jako je jméno Piloťáka, místo bydliště a kontakt na sebe. Já bych pak na tu podstránku dal pouze základní informaci o členovi ve tvaru: fotka auta (vymažu spz), Info u fotky by bylo jen "Jirka Č. z Prahy, auto Pilote P746C ročník 2018". Pokud bude chtít někdo přidat něco víc z vlastní iniciativy, samozřejmě může. No a tak bychom všichni viděli, jestli se myšlenka ujala a jestli se členská základna zvětšuje. A komunikaci mezi budoucícmi prvními členy klubu (doufám, že nezůstanu sám dlouho) bych zatím zprosředkovával sám, formou zprvu mailů a pak by se ukázalo podle toho, jak životaschopná by se tato myšlenka ukázala. To už by se "zakládající" skupina dohodla. No a případně odvolat se to dá vždy, no ne? Tak se hlašte, Piloťáci! Čím dříve se přihlásíte, tím mazáčtější členské číslo budete mít :-D

Email na 1.člena najdete tady dole :-)

------------------------------------------------------------------------------------------

mapa_stranek0009.02.2021 - Provozní slepota. Stránky "Náš parťák obytňák" jsem z nedočkavosti, při čekání na nově objednaného Dodíka, začal psát někdy na podzim 2017. Nejprve jeden nesmělý článek, pak druhý. Třetí, pátý, desátý,.... Postupně se stránky rozšiřovaly a já přidával další a další texty. Vyznal jsem se v nich dokonale, vždyť mě stály dost času. A vlastně více než tři roky trvalo, než mi konečně jeden všímavý čtenář (díky Bogdane) konečně trochu plácnul a upozornil: "Po úvodním chaotickém skákání na Vašich stránkách ze sekce do sekce jsem se rozhodl přečíst vše, co jste napsal. A abych nic nevynechal a pochopil strukturu stránek, udělal jsem si i seznam sekcí a podsekcí. Možná pro příští začátečníky můžete na úvod dát krátký návod, jak Vaše stránky číst".  Já blbec! Skoro každý rozumný web nabízí "mapu stránek", jen tady nejsou. A tak napravuji a na této titulní stránce, úplně dole, už lze takovou mapu najít. A je rovnou klikovací, pro rychlý přístup na jednotlivé podstránky. Takže díky ještě jednou a doplněno.

------------------------------------------------------------------------------------------

Historie01.02.2021 - Zakoukal jsem se do jiného tématu. Na začátku roku jsem avizoval přípravu článku o nové modelové řadě Pilote pro rok 2021. Pravdou ale je, že jsem začal dělat na něčem zcela jiném. V rámci předělávání těchto stránek jsem upravil článek Jak to začalo, přidal jsem kompletní technický popis Dodíka a jako logické se mi zdálo trochu více zapracovat na představení značky Pilote, resp. její historie. Tato tři "nadčasová" témata teď tvoří jednu položku v menu "Trochu z historie". Ale s tou historií Pilote jsem si tedy dal ! Ona je totiž strašně dlouhá a při studiu internetu nacházím další a další informace. Ale prvních 30-40 let mám už v článku a těch posledních dvacet let budu dělat postupně v průběhu února. A už teď mohu s klidným svědomím prohlásit: takhle detailní historii jedné značky jsem ještě u nás neviděl. ;-)  Však se už mrkněte na období 1962-2005.

------------------------------------------------------------------------------------------

2x-pilote03.01.2021 - Láska na celý život. Tomáš Brabec z KaravanyPRO zveřejnil 12.12. loňského roku na Facebooku tuto fotku jako "setkání generací". Fotka je mi samozřejmě blízká, vždyť jde o domácí stáj našeho Dodíka ale zajímavá je i z jiného pohledu: Ten dědeček v popředí, tedy model Coach, může být vyroben okolo roku 1980. Klidně i o trochu dřív. Ta integrovaná Galaxy je současnost, resp. jednotky let zpět. A to je dámy a pánové rozdíl minimálně 40let ! Tedy nejenom, že je to setkání klidně i dědy a vnuka ale hlavně to ukazuje životnost, kterou obytňák může mít, když se o něj majitel dobře a s láskou stará. A proč byl s tím Coachem v servisu ? Nechal si instalovat novou LiFePOL baterii, takže plánuje další spousty cest. A také tohle je na tomto koníčku úžasné. Že vám "základní vybavení" pro něj může vydržet po celý život. Tak se o toho svého taky řádně starejte !

------------------------------------------------------------------------------------------

Npo-pf202131.12.2020 - A máme tu zase poslední den v roce. A že to byl hodně podivný rok. Ale už se blýská na lepší časy. Je reálná naděje, že ta pitomá koronavirová hysterie konečně odezní a přijde okamžik, kdy bude moci zase vyjíždět, kdykoliv, kamkoliv, s kýmkoliv, v jakémkoliv množství lidí a parkovat na jakoukoliv vzdálenost. Prostě, svět se vrátí do normálu. Spoustě našich spoluobčanů, kteří pracují ve službách, přinesl ale tento navíc rok opravdu tvrdou zkoušku. Někteří dokonce nepřežili a museli své podnikání ukončit. Pojďme je společně podpořit. Prostě, že alespoň víkendy budeme trávit v České republice a utrácet své peníce tady. V obchodech,kempech, restauracích, hospodách, hradech, zámcích, atd., atd. Jsem přesvědčen (a chápu, že cestovatelům, kteří znají jen dálnici do Chorvatska, se to bude zdát i divné), že když člověk jezdí naší zemí s otevřenýma očima a s trochou přípravy, tak ta naše zemička suverénně strčí do kapsy kdejaké jiné destinace. Stačí jen chtít. Krásný nový rok všem!

------------------------------------------------------------------------------------------

Fairs202128.12.2020 - Jak to bude s výstavami v roce 2021? Koronavirová situace zamozřejmě zamávala i s kalendářem výstav. Pro nás jsou samozřejmě nejdůležitější ty domácí a pak největší evropská výstava v Düsseldorfu. Ty, podle posledních zpráv, mají probíhat:

FOR CARAVAN PRAHA - 9.4. - 11.4.2021

CARAVAN SALON DÜSSELDORF - 27.8. - 5.9.2021

CARAVANING BRNO - 4.11. - 7.11.2021

Snad bude letošní rok už normální a budeme se moct na některé z výstav potkat. Držme si palce

------------------------------------------------------------------------------------------

Problemsolved

17.12.2020 - Tak snad vyřešeno. Konečně jsem dostal dlouho očekáváný mail od technické podpory providera: "dle aktuálních informací byl problém včera ve večerních hodinách opraven. Nyní by již nemělo docházet k takovémuto hromadnému odesílání zpráv." Snad už bude tedy vše v pořádku a já zkouším napsat tuto zprávu, která by v nedávné minulosti spustila lavinu emailových avíz na emaily čtenářů. Doufám, že se tak už dít nebude. Dejte mi prosím vědět, kdyby tomu tak nebylo. Díky moc předem.

-----------------------------------

08.12.2020 - Sakra, co se to děje ?  Dnes mě začali čtenáři bombardovat zprávou, že jim ode mne začaly najednou chodit maily. Hodně mailů. Hodně moc mailů, prý i dvacet denně a všechny pouze ohlašují, že byl zaznamenána reakce na komentář na stránkách nas-partak-obytnak. Už jsem kontaktoval svého web providera, firmu banan.cz a doufám, že se celá věc rychle vyřeší. Zatím to vypadá tak, že když se přihlásím do administrace svých stránek, abych něco napsal či opravil, začnou se v míře šílené generovat a odesílat avíza. Omlouvám se proto všem za vzniklá příkoří, opravdu za ně nemohu.

------------------------------------------------------------------------------------------

Konec-zimy30.4.2020 - Konec zimního spánku !  Tak dnes oficiálně končíme se zimním ustájením Dodíka. Ze zimoviště jsem ho odvezdl domů a začínám s velkou údržbou. Tedy, je to dáno hlavně tím, že na to mám dost času, Home Ofiice je pro tyto činnosti velmi vhodný režim. A navíc už pár výjezdů, byť na vlastní chatu, už letos máme i za sebou. Takže to hlavní z příprav po zimě mám již hotovo a teď přijdou na řadu takové ty opravičky a úpravičky, které nebyly důležité a mohly počkat. Třeba na teď. A už se na to moc těším :-) 

-------------------------------------------------------------------------------------------

  

furt nic-title21.3.2020 - Tak bohužel, nic :-(   Plánovaný přesun do mobilní kanceláře a mnoho hezkých kilometrů po ČR se vzhledem k vývoji situace s tím prašivým koronavirem  nekoná. Jsme jako všichni zalezlí a jen si představujeme, jak by se to v pomalu se probouzejícím jaru, jezdilo. Dodík zatím stále stojí na svém zimovišti a asi ani neví, co se všude okolo děje. A tak sedím doma a možná je ten správný čas zase napsat nějaký ten článek. Teď se na přebytek práce asi nemohu úplně vymlouvat. Jak dlouho to ještě bude trvat?

-------------------------------------------------------------------------------------------

Foggy14.3.2020 - Máme dvě možnosti: buďto panikařit a nebo nepanikařit. Ještě nepřišlo jaro a na svět uděřil koronavirus. Vznikl potvora na nějakém tržišti uprostřed Číny, kde chudý lid středoasijský je schopen pozřít kdejaké svinstvo, co běhá, leze, lítá či plazí se kolem. A připraví si ho za otřesných hygienických podmínek. No a pak stačí trocha utajování, zastrašování těch, kteří na problém poukazují, trocha pozdní reakce ve snaze ukázat státní systém v co nejlepším světě a máme tu globální pandemii, která vytváří škody po celém světě a to v bilionech. Mimochodem, pane prezidente, co přesně bychom se mohli od tohoto státu s červenou vlajkou a žlutými hvězdami naučit ? Ale zanechme politiky. Od to tu máme jiné, (všeho)schopné a každodenně se nyní v mediích předvádějící odborníky a hlavně "odborníky".  

 Moje žena učitelka je už několikátý den doma, u mě hrozí "home office" každým dnem, takže vážně uvažujeme, že našeho Dodíka asi vytáhneme ze zimního spánku o něco dříve a proměníme ho v pojízdnou kancelář. Sedět doma se nám moc nechce, práci díky moderní technice zvládneme i v obytňáku a to včetně vyučování přes Skype, vařit se v něm taky dá a tak asi příští týden vyrazíme na nějakou první zkušební, pracovně-poznávací jízdu. Tedy samozřejmě pouze po vlastech českých. Pevně věříme, že se chmurné časy rozplynou už brzy a vysvitne slunce další krásné karavanistické sezóny. Že se taky těšíte?

-------------------------------------------------------------------------------------------

Stud28.1.2020 - Fakt se hodně stydím. Dnes jsem si po dlouhé době (asi tří neděl) zase sedl k počítači a zkontroloval naše stránky. Tedy myslím ten editační přístup, kde mohu psát články, vkládat fotografie, opravovat gramatické chyby a překlepy, které vyrábím jak na běžícím pásu a ..... také zkontrolovat, jestli nemám na schválení nějaké příspěvky čtenářů v "Pokecu". A vždy tam objevím nějaký, který jsem přehlédl. Mílí čtenáři, moc se omlouvám, pokud na některý váš příspěvěk v Pokecu nereaguji. Je to hlavně proto, že si toho prostě nevšimnul. Žádné výrazné varování se na hlavní stránce neděje a tak ho při své tuposti přehlédnu a pak se opravdu hodně stydím. Všechno schválím, takže se příspěvky objeví v Pokecu ale už nevím, jestli jsem odpověděl či nikoliv. Prosím Vás, máte-li jakýkoliv dotaz, strašně rád vám odpovím, když mi ho pošlete přímo mailem na jiri.pm@seznam.cz. Poštu nepřehlédnu, příspěvek v Pokecu ano. Moc a moc předem všem děkuji. Váš Jirka.

PS. U příležitosti pokoření hranice 40.000 přístupů na stránky připravuji další článek. Tentokrát to bude pokus o výpočet nákladů, těch "investičních" (tedy auto, vylepšení a vybavení) a pak i těch "provozních" (poplatky, nafta, případné kempy, atd. atd.) a to celé v průběhu roku a pak i celého životního cyklu auta. Prostě, na kolik nás tenhle krásný koníček přichází.

-------------------------------------------------------------------------------------------

Skotsko110.1.2020 - Tak letos další pokus. Kvůli změně zaměstnání mi vloni nevyšla do léta dostatečná dovolená pro pořádnou "dálkovou" trasu. A tak jsme původní plán na cestu do Skotska odložili. Na letošní rok. A tak opět plánuji i když situace v roce 2020 bude zcela jiná. Mohu mít jen 3 týdny dovolené, máme tu Brexit a .... zjistil jsem, že na severu Skotska kralují nikoliv lidé ale "Midges". Tedy obrovská hejna Pakomárce skotského. Ta mrcha má jen asi 2mm, takže ji skoro nevidíte a nebodá ale kouše! Nicméně krásy Skotska za trochu těch nepříjemností stojí. Takže bylo o cíli dovolené rozhodnuto a už plánujeme!

-------------------------------------------------------------------------------------------


Pf2020-npo20.12.2019 - A jsou tu (zase) vánoce !

Kdo by to byl řekl, už je tu zase závěr roku a vánoční období. Letos asi nikam po vánocích nepojedeme, máme v rodině nějaké úrazy, a tak můžeme jen a jen závidět těm, kteří budou ať Štědrý den nebo i Silvestra  trávit někde na cestách. Půjčím si termín pro nezasvěcené lidi z filmů o Harry Potterovi: "Mudlové" tohle těžko chápou: "To jako že v zimě jsou někde na parkovišti, topí si plynem, který tak rychle dochází? Jako že mají nějaký titěrný záchod s chemií nebo musí běhat někde po okolí a shánět pořádné toalety? Jako že si vaří sami v pidikuchyňce? Jako že bojují s málo nabitou baterií, aby mohli vůbec svítit? Jako že hned za dveřmi té malé a tenké krabice je nevlídné zimní počasí a plískanice, někdy i hromady sněhu?, jako že ....".  Odpovědět se dá jediné: "Ano, přesně tak to je ale nemá smysl Ti to vysvětlovat". Krásné vánoce všem nomádům. Těm na cestách, i těm zrovna dnes jen doma za pecí. 

-------------------------------------------------------------------------------------------

Zimovistefcbk9.12.2019 -V lepší společnosti

My Nomádi jsme národ společenský a tak aby Dodíkovi nebylo stejně jako vloni na zimovišti smutno, dohodil jsem místo dvěma kolegům. Po celou dobu, co jsme komunikovali, jsem ani nevěděl, co tam chtějí umístit. Dnes jsem zjistil, že Dodík stráví zimu ve velmi vybrané společnosti. Ikona karavanů, americký Airstream, stojí hned vedle. Nádherný kousek výrobce, který první model nabídl na trh už ve 30.letech minulého století a dodnes se tvarově moc nezněnil. Mimochodem, kdo ví, že základní design pro Airstream udělal Hawley Bowlus? Ano, to je ten projektant, jenž dohlížel na konstrukci letadla Spirit of St.Louis letce Charlese Lindbergha, pro první přelet Atlantiku v dějinách. No a naší trojici doplňuje opravdový chlapák: expediční speciál na podvozku Mercedes Benz 917. Můj zatím nesplnitelný sen. Nádherný auto, které jsem obcházel snad 10 minut. Dovnitř jsem neviděl, požární žebřík nemaje :-) Tak klidné zimování všem!

-------------------------------------------------------------------------------------------

Dodo-v-kv25.11.2019 - Trochu příprav na zimní spánek

Tak, přišel čas Dodíka odvézt k servimanům do KV Technik, nadiktovat pár drobností na úpravy a opravy, nechat auto pořádně umýt a vše připravit na zimní spánek. Od 1.12. už má Dodo rezervované místo v kryté hale jako vloni, letos ho tam dávám o měsíc dřív. Bude mu tam jistě lépe i když plánujeme tradičně povánoční a silvestrovský výjezd. Pro nás ale sezóna už opravdu pomalu končí.

-------------------------------------------------------------------------------------------

As1a As210.11.2019 - Mlhavá neděle

Víkend 8.-10.11. byl asi jeden z posledních letošních výjezdů. Sobota v Brně na výstavišti, neděle pak dlouhá cesta domů, s odbočkou do jednoho vinařství u Třebiče a pak přímo na západ, v přehradě Orlík (je skoro vypuštěná a proto velmi zajímavá na zkouknutí). Neděle byla ale účasná z jiného důvodu. Celý den byl krásně slunečný ale v každém větším údolí, po celých těch zhruba 300km na trase Brno-Třebíč-Orlík-Praha, se válela po celý den hustá mlha. Takže každý kilometr jízdy se počasí totálně měnilo. Byl to rozhodně zajímavý řidičský zážitek a příležitost k mnoha doufám že docela pěkným fotkám. Alespoň dvě z nich jsou tady (dají se i trochu zvětšit).

-------------------------------------------------------------------------------------------

 

Brno07.11.2019 - Hurá na Caravaning Brno 2019 !

Tak zítra po práci osedlám Dodíka a vyrážíme směr moravská metropole. Z pátku na sobotu zůstanu někde v divočině, a hned v sobotu ráno parkuji na parkovišti karavanů na BVV a vyrážím na výstavu. Jana prohlásila, že jí jedna karavanistická výstava stačí tak jednou za 2-3 roky a tak si užiji naprosto staromládenecký víkend! V sobotu na výstavišti, večer a noc v BVV kempu. Potkám se s některým ze čtenářů?

-------------------------------------------------------------------------------------------

Tece28.10.2019 - Pošlu Dodíka na reklamační opravy

Po celé skoro dva roky (musím to někde zaklepat), šlape Dodík jako hodinky. Občas se někde uvolní nějaký ten šroubek, tak ho dotáhnu a to je asi tak to nejkomplikovanější, co jsem zatím musel dělat. Nicméně konec záruční doby se blíží a přeci jen se objevily dvě závady, které budu uplatňovat jako reklamaci: První je drobnost: hrdlo a zátka nádrže na pitnou vodu, kterou drží 3 vruty ve stěně nástavby, se začíná oddělovat. Vruty se postupně vytrhávají ze stěny. Běžný trik opravářů - a sice nacpat do díry trochu speciální hmoty připomínající plastelínu, tak ten nefunguje. No a druhá závada je trochu závažnější: po každém středním a větším dešti najdu na prvním schodě pod rohožkou vodu. Jen na podlaze toho prvního stupně a jen tolik, aby to namočilo spodek rohožky. Ale dít by se to ai nemělo. Někudy mi prostě zatéká dovnitř a já doufám, že je to někde okolo dveří a ne stěnou. O výsledku budu informovat.

-------------------------------------------------------------------------------------------

Tm-title13.10.2019 - I na den a půl se vyplatí vyrazit !

Drobná oslava v pátek večer, lenora líná v sobotu ráno a výsledkem bylo, že jsem málem odpískal víkendovou cestu. A přitom babí léto se ukázalo v plné parádě. A tak jsem rozpohyboval tělo a až někdy okolo sobotní desáté jsme vyrazili. A nelitoval jsem ani jednu minutu celého víkendu! Poučení? Je jedno kdy, je jedno na jak dlouho ale vyražte a jeďte (o dnu a půl v přirodní oblasti Toulcovy maštale připravuji článek).

-------------------------------------------------------------------------------------------

30k1.09.2019 - 30.000 přečtení !

První zářiový den přišla malá oslava: Vy, jako skvělí čtenáři, jsme pomohli stránce Náš parťák obytňák, dosáhnout na ještě nedávno naprosto nepřestavitelnou metu 30.000 přístupů! Díky moc za vaši věrnost a budu se moc snažit, Vás nezklamat a stále přinášet něco nového. Zrovna teď mám v hlavě téma zkušenosti s robotickou převodovkou ale udělané jako video. Tedy že bychom se spolu projeli, společně viděli projevy této převodovky v různých jízdních režimech, apod. Takže zase někdy ahoj zde na stránkách NÁŠ PARŤÁK OBYTŇÁK.

-------------------------------------------------------------------------------------------

Buch13.08.2019 - Chvilka nepozornosti a BUM!

To si takhle jedete letní krajinou, kolem vás venkov, každou chvilku projede nějaký ten zemědělský stroj... a najednou prááásk! A máte hned co dělat. Pro info: výměna komplet bočního zpětného zrcátka přijde i s prací na něco málo před 10t Kč. Naštěstí na pojišťovnu. Ale mám dvě zrcátka do náhradních dílů....

-------------------------------------------------------------------------------------------

 

Bouracka01.08.2019 - První vážnější natržení pláště opraveno

Na začátku července jsem vyrobil na Dodíkově nástavbě první vryp. Mohou za něj dva tlusté šrouby, které přidržovaly značku "Parkoviště" na kovovém stožáru. Půl vteřiny nepozornosti, otáčka volantem doprava a vyosení zadní části auta udělá své. Naštěstí pro značkový servis není taková záležitost zas až tak velký problém. Kluci z KV Technik odvedli skvělou práci. Po přelakování nemám šanci najít, co a kde se stalo. Jen to typové označení muselo kvůli laku pryč. Jinak pro nováčky: není to úplně levná sranda. Oprava trhance, výměna pozičního světla, rohového plastového dílu, plus přelakování,.... a jste lehčí o nějakých 23.000Kč. Snad to pojišťovna vezme.

-------------------------------------------------------------------------------------------

Vryp04.07.2019 - Nebezpečné značky

Tak a máme na Dodíkovi první vryp do pláště. Ve čtvrtek jsme zastavili u restaurace těsně vedle sloupu se značkou, víc místa nebylo. No a pak, po zhruba 3 hodinách, se vracíme již tmou k autu, nasednu, nastartuji a při rozjezdu hned zatáčím doprava. Dva tlusté šrouby, kterými je značka přimontována na sloup, udělaly své. Roztržený plášť, prasklý rohový díl nástavby a zničené poziční světlo. Trochu moc na jednu malou nepozornost, ne? Ach jo....

-------------------------------------------------------------------------------------------

Sumava

02.07.2019 - Modernizujeme. 

V posledním článku o výletu po Ústeckém kraji jsem v úvodu psal, jak to u nás chodí při plánování takové cesty. Jako že Jana mi přinese papírek se seznamem míst, které bychom mohli v dané lokalitě navštívit. Hmmm, tak to už neplatí. Modernizujeme. Blíží se prodloužený víkend a tak se mi najednou objevila na facebookové stránce od Jany mapka z "Mapy.cz". s popsanou trasou. To beru! Na první červencový víkend razíme na Šumavu!

-------------------------------------------------------------------------------------------

Svp-blatnik01.06.2019 - Za blbost se platí. 

Konečně, po bezmála dvou měsících se vracím ke stránkám "náš parťák obytňák" a doufám, že budu opět normálně pokračovat v přidávání nových článků. Hodně se toho za  tu dobu změnilo. Nastoupil jsem do nového zaměstnání a snad už i překonal počáteční "zápřah", čítající 10-12h v práci, aby člověk hned na úvod pochytil co nejvíce. A pak hlavně, 24.dubna zrovna na můj svátek, jsme se konečně s Janou stali poprvé i babičkou a dědečkem, takže radost obrovská. Jen jsem si častým pozorováním našeho vnuka Alexe uvědomil, že děti rostou nějak zoufale pomalu a že asi bude nějaký ten čas trvat, než nám ho dcera půjčí na první výlet Dodíkem. No, snad se dočkáme :-)

Prozatím jsem vzal zavděk Janinou Školou v přírodě, vzal obytňák a vyrazil s tím, že tam strávím prodloužený víkend s nimi. Jelo se na Malou Skálu u Turnova. Je to kraj zajímavý hlavně tím, že tam jedno z nejzbytečnějších slov je "rovina". Ona tam totiž vlastně vůbec žádná není. Všechno je tam do kopce nebo naopak z kopce. Všechno! No a já jsem při pokusu najít rovinu pro Dodíka, na jinak kompletně šikmém tábořišti rekreačního zařízení ARA, při couvání urazil zadní pravý nárazník. Prostě jsem zapomněl, že při jízdě po dálnici dávám měchy zadní nápravy dolů a pak mi těch pár centimerů světlé výšky docela chybělo. Naštěstí dnešní auta mají tyto ohrožené části koncipovány jako stavebnici, co se po úderu rozpadne, aby pak šla poměrně lehce zase sestavit zpět. Takže, po zhruba půl hodině opraveno!

-------------------------------------------------------------------------------------------

Velnoce21.04.2019 - Čtyři velikonoční dny za pecí.

Letos vyšly Velikonoce úplně ideálně na trochu delší výlet. Jsou v kalendáři hodně pozdě, počasí je skvělé a tak spousta lidí bere svoje karavany a obytná auta a vyrážejí do všech možných krásných koutů naší vlasti i Evropy. Náš Dodík ale stojí. Proč? No má to poměrně radostný důvod: každou chvilkou, každou hodinou se totiž můžeme s Janou poprvé v životě stát babičkou a dědečkem. A protože je naší rodinnou tradicí vyrazit hromadně do porodnice přivítat nového člena rodiny (tím spíš našeho prvního vnuka - je to kluk), zůstáváme doma a vyrážíme jen klasicky osobním autem na jednodenní výlety. Dodíka jsme tedy vyměnili za "Draka" a navštívili třeba u Ústí nad Labem nové jezero Milada. Procházka okolo něj dá příjemných 10km a člověk se alespoň trochu pohne. A abych zůstal věren informacím, tak zaparkovat obytňák a klidně i přespat se dá na prašném vyvýšeném parkovišti, ze kterého je na jezero docela pěkný rozhled. Souřadnice jsou 50.646938, 13.973234. 

milada

-------------------------------------------------------------------------------------------

10header

7.04.2019 - Tak Skotsko letos nebude :-(

Na podzim loňského roku jsme si s Janou slavnostně stanovili, že na dovolenou 2019 vyrazíme do Skotska. Že dojedeme až úplně nahoru, prozkoumáme tu sice drsnou ale nádhernou krajinu na sever od proslulého jezera Loch Ness. Už jsem se viděl, jak cestujeme od jedné palírny whisky ke druhé, atd. atd. No, člověk míní a život mění. V prosinci jsem skončil v jednom zaměstnání a až v dubnu nastoupil do nového. Důsledek je jasný: do prázdnin (kdy Jana jako učitelka jedině může někam jet) nedám dohromady skoro žádné dny dovolené. Možná týden. A to do Skotska nestačí. Takže letošní léto s Dodíkem bude pravděpodobně pouze v regionu Střední Evropy. Ale i tady je spousta krásných míst a mám tedy pár měsíců na to, nějakou pěknou výpravu připravit. Pošle mi někdo z vás nějaký tip? 

-------------------------------------------------------------------------------------------

Pred_rokem29.03.2019 - Přesně před rokem jsme poprvé vyjeli!

Právě dnes, tedy 29. března, slavíme s Dodíkem první výročí, kdy jsme začali cestovat. Od prodejce jsme si ho vloni jako úplné novorozeně ale přivezli o 14 dní dříve. Nechal jsem pak udělat úpravy elektro rozvodu ale právě 29.3.2018 jsme vyrazili na první cestu - návštěvu květinových zahrad Keukenhof. Už první kilometry jsme si moc užívali, celá první cesta byla skvělá a stejně tak i mnoho dalších, co přišli po té první. No a dnes máme najeto už skoro 16.000km. Dodíka musíme pochválit, za celý první rok nikdy nezazlobil a nikdy nás nikde ve štychu nenechal. Tak vzhůru do dalšího roku cestování! Zítra má přijít víkend s krásným počasím a my vyrazíme tentokrát trochu na sever, k Ploučnici.

-------------------------------------------------------------------------------------------

2000026.03.2019 - Kdo by to byl před rokem řekl... 20.000 přečtení !!!

Dnes překonaly stránky "Náš parťák obytňák" další magickou hranici. Máme tu 20.000 čtenářů, resp. přečtení. A opět nemohu jinak, než vám všem poděkovat za přízeň a slíbit, že se budu snažit i nadále psát tak, aby čtení přinášelo radost, zábavu a občas snad i trochu poučení.

"Náš parťák obytňák" vznikl zhruba v září 2017. Prvních deset tisíc přečtení padlo v prosinci 2018, tedy po 15 měsících. No a na dvacet tisíc jsme se dostali už jen po dalších 3 měsících !!! I když se vám musím s něčím svěřit. Bylo to hlavně tím, že bylo na psaní dost času. V prosinci 2018 jsem skončil působení ve svém posledním zaměstnání a do nového nastupuji až teď, na začátku dubna 2019. A tak bylo celé ty zhruba 4 měsíce dost času na vymýšlení témat, shánění informací a podkladů a psaní. Nicméně i jako znovu pracující tvor se budu snažit přinášet nové zprávy a nové články dostatečně často, aby stálo se na tyto stránky občas podívat. A tak předem všem z vás děkuji i za vaši přízeň budoucí.

Váše jednočlenné osazenstvo redakce: Jirka Č. 

-------------------------------------------------------------------------------------------

Ppkpz21.03.2019 - PPKPZ na letošní sezónu připravena!

Že nevíte, co je to "PPKPZ"? Kdo z vás chodil do nějakého dětského turistického oddílu, jistě víte, co je "KPZ". Je to "Krabička poslední záchrany" a obsahuje všechny možné užitečné věci pro řešení situací, které se mohou na výletě stát. No a nám se při cestování osvědčila "Palubní Potravinová Krabice Poslední Záchrany". Naplním ji na jaře a uložím dozadu do garáže. Obsahuje trvanlivé potraviny tak, abychom jenom z ní mohli kdykoliv uvařit: polévku, teplé jídlo i studené jídlo. Asi jako většina lidí jsme s Janou zaměstnané pracující síly a tak jezdíme o víkendech. Přes týden Dodík stojí. No a tak každý pátek přineseme do auta tašku jídla z domova. Něco dokoupíme, něco zbylo v doma v lednici, atd. No a z této zásoby se pak živíme o víkendu (plus sem tam nějaká návštěva restaurace či hospody). Občas se ale stává, že něco prostě vzít zapomeneme nebo zůstaneme v přírodě, daleko od jídla. A pak nastupuje naše PPKPZ. Všechno, co v ní je, má dobu použitelnosti minimálně rok, takže celou sezónu pak vím, že nikde hlady neumřeme. Věřím, že každý by v ní měl  něco jiného ale u nás to je: rýže, těstoviny, zavářka do polévky, rýžové nudle, nějaká sterilovaná zelenina, vývar, dvě instatní polévky, fazole v tomatě, maso ve vlastní šťávě, tuňák a tuňákový salát, olivový olej, křehký chléb, sýrové tyčky, protlak, paštika, atd. Máte na palubě taky něco takového?

-------------------------------------------------------------------------------------------

Certinox14.03.2019 - Přípravy na sezónu vrcholí.

Dodík je už skoro připraven na další sezónu. Vevnitř vše umyto a vyvětráno, gumová těsnění a všechny možné panty promazány, WC kazeta také generálkována, atd. Co mi ještě zbývá, tak je příprava vodovodního systému. Přiznám se, že jsem doporučený postup zazimování (propláchnout a naplnit až po okraj nemrznoucí směsí) neudělal. Protože byl Dodo stále v hale, tak jsem jen vše vypustil, propláchnul, nechal otevřenou nádrž na vodu (kompletně vyschla), všechny trubky byly profouknuty, kohoutky všude otevřeny ale jinak jsem nedělal nic dalšího. 

A tak hodlám jen 1) úplně naplnit nádrž pitnou vodou a celou jí zase všemi trubkami a kohoutky vypustit. Tedy propláchnout. Samozřejmě s určitým množstvím SAVA. Pak 2) zkusím aplikovat žlutý Certinox (proti řasám a baktériím v nádržích na čistou vodu) a pak 3) znovu vše propláchnu. Pak dám 4) do nádrže osvědčenou houbičku z aktivního stříbra, při každém tankování nasadím i malý panák Sava a snad to bude stačit. Jak to děláte vy? 

-------------------------------------------------------------------------------------------

Drzak

09.03.2019 - První den na výstavě For Caravan 2019

Možná že se ze mě stává nerudný dědek, možná to bylo tím počasím, možná tou spoustou lidí, ale letošní pražský ForCaravan jsem si moc neužil. V prvé řadě jsem tentokrát chtěl prolézt pečlivě všechna auta velikostně podobná Dodíkovi a najít nějaký ten drobný nápad či šikovné řešení, které by se dalo "zcizit" a aplikovat u nás. No, vlastně jsem nenašel skoro nic. Celkové rozpoložení z dnešní výstavy se promítlo do napsání článku "Quo Vadis, české výstavy?". A abych měl alespoň přispěvek sem do Aktuality dne, tak v jednom autě se značkou Etrusco byl tento šikovný a hlavně jednoduchý a lehký držák na kuchyňské utěrky. Zajímalo by mě, jestli se dá sehnat separátně pro dodatečnou montáž....

-------------------------------------------------------------------------------------------

Garmin-0124.02.2019 - Připravuji článek o zkušenosti s navigací Garmin Camper 770

"Garmina" jsem si koupil po zralé a dlouhosáhlé úvaze (viz.článek ZDE) a používali jsme jí celou první sezónu. Občas (tak jednou za měsíc) ji beru domů, ona se přes wi-fi připojí na internet a zkontroluje aktualizace. A mohu prohlásit, že Garmin je v tomhle velmi pečlivý. Od dubna 2018, kdy jsem ji koupil, do teď, provedla celkem 8 aktualizací vnitřního software a 4x aktualizovala mapy. Ta mapová aktualizace tedy zabere docela čas (poslední, před 14 dny, jí trvala tři a čtvrt hodiny) ale zatím se mi nestalo, že bych narazil na nějaký rozpor v mapových podkladech a realitou, kterou jsme projížděli. Takže ohledně čerstvosti dat  velký palec nahoru. A kdyby mě jednou v Německu nenavigovala do podjezdu vysokého jen 2,5m, tak bych chválil daleko víc.

-------------------------------------------------------------------------------------------

Pilote201911.2.2019 - skoro 13 minutové představení nového P746 FC na Youtube!

Před několika málo dny se na YouTube objevilo videopředstavení letošní verze modelu PILOTE Pacific 746 FC, tedy mladšího bratra našeho Dodíka. Jediná výraznější odlišnost proti tomu našemu je provedení sedací soupravy. Je to právě to "F" v typovém označení a představuje moderní a stále více se prosazující řešení s lavicemi po obou stranách a stolkem, který lze v polovině překlopit. Jinak ale celý Dodík, samozřejmě kromě mezigeneračních změn, které jsem popisoval v článku 29.8.2018 - Modely PILOTE pro rok 2019. I když je představení jen ve francouzšině, určitě na něj mrkněte. Najdete ho ZDE

-------------------------------------------------------------------------------------------

080_motorhome-hire-europe5.2.2019 - I když se to nezdá, sezóna se pomalu blíží. Čas pro zamyšlení.

Máme tu únor a v březnu už můžeme očekávat první náznaky blížícího se jara a tím i nástupu naší hlavní sezóny. Už si doma dáváme dohromady seznam, jaká místa bychom chtěli navštívit, kam vyrazíme na dovolenou, atd. Jak vezmeme auto a vyrazíme na silnici. To bude romantika! Z reklamních prospektů výrobců aut a přívěsů se na nás smějí fotografie, kde je obytňák naprosto sám, většinou uprostřed tak fantastické přírody, že to snad ani nemůže být z naší zeměkoule. A tak tomuto kouzlu karavaningu propadá čím dál tím více lidí. Je jen otázkou, kde je ta hranice, aby cestování karavanem ještě přinášelo radost. Co říkáte třeba této fotce z letní jižní Francie?

-------------------------------------------------------------------------------------------

Snezi

3.2.2019 - Tak konečně letos zavítala pořádná zima i Prahy.

V noci na neděli dostala Praha konečně pořádný příděl sněhu. Napadlo nám tu během 3-4 hodin před svítáním asi 10cm a průběžně sněží celou neděli. Bohužel je teplota nad nulou a tak to zase průběžně odtává. Auta v ulicích mají vysoké čepice sněhu a tak jsem si byl s potěšením zkontrolovat Dodíka v jeho zimovišti. Tváří se v hale velmi spokojeně, baterie jsou dobité a evidentně mu nic nechybí :-)

-------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

 

RimorZajímavá titulní obrazovka web stránek RIMOR. Náhodně jsem zabrousil na webové stránky italského výrobce Rimor a doslova mě uchvátil nápad, který použili na titulní stránce. Po zadání adresy www.rimor.it, se objeví úvodní fotografie (pokaždé jiná, střídá se asi tak 6 motivů). Když na ní vteřinu-dvě koukáte, zjistíte, že se něco malinko pohybuje (listí na stromech, květiny, atd.). Každopádně je to jen velmi malý pohyb. A pak, asi tak po 5 vteřinách, postavy na "fotce" ožijí a něco málo předvedou. Alespoň na mě to působilo ukrutně dobře a myslím, že je to marketingově velmi dobrý nápad. Musím si najít software, kterým se to dá udělat :-)

-------------------------------------------------------------------------------------------

Konec2018Zazimovali jsme Dodíka a tím vlastně oficiálně ukončili naší první cestavací sezónu s tímto báječným autem. Zcela nové jsme ho od českého distributora, firmy J.M.Trade, převzali v polovině března. To měl na tachometru celých 43 km. A za tento rok (vlastně je to jen 9 měsíců) jsme s naším Dodem ujeli 13.743 km ! Navštívili celkem osm cizích zemí plus spoustu výletů po naší matičce vlasti. Mohu s klidným svědomím prohlásit, že PILOTE P746C splnil, ale spíš předčil naše očekávání. Dlouhé plánování a snad ještě delší vybírání konkrétního výrobce a modelu se rozhodně vyplatilo. Navíc ho postupně vylepšujeme, aby nám dělal stále větší radost. Už teď je to jednoznačně člen naší rodiny. Ve středu tento týden jsem ho postavil do kryté haly a hned druhý den jsem musel jet zkontrolovat, jestli mu mazlíkovi nic nechybí. Nechybělo. Stojí v suchu a celkem i v teple. Už aby bylo zase jaro!

-------------------------------------------------------------------------------------------

Bav-faulSakra, dyk´ ještě skoro ani nemrzlo!!! První den naší poslední letošní výpravy jsme s Janou jako vždy pečlivě vše zabalili, aktivovali chemické WC, natankovali pitnou vodu, spustil jsem čerpadlo, voda se natlakovala a čerpadlo se vypnulo. Ted vše podle očekávání. Vyjíždíme a při průjezdu Prahou směrem k plzeňké dálnici mi přišlo jen trochu divné, že se čerpadlo sem tam na chvilku zapne a zase vypne. Zastavuji a koukám pod auto. Nikde nic neteče, jen z přepadu nádrže na vodu teče tenounký čůrek. To je ale v pohodě, natankoval jsem doplna a tak mi teď asi odtéká voda přebytečná. Ale nedalo mě to a otevírám garáž. Dobrá zpráva je, že Pilote lícuje při konstrukci auta všechny desky a spoje velmi pečlivě. Proto žádná voda pod autem. Špatnou zprávou bylo, že mám v garáži bazén. Voda teče docela dost jak přímo z baterie, tak i evidentně někde za dřevěným panelem, na kterém je sprcha uchycena. Takže rychlá demontáž panelu ukázala příčinu. Zřejmě jsem neudělal pečlivé profouknutí vodovodních trubek, vedoucích ve sprše v garáži, teplá voda asi zamrzla a i přes zajišťovací závlačku povyskočila "červená" hadička z uchycení v baterii. No a navíc, po pečlivé opravě, mi bohužel teče chromovaná část baterie dál. Takže na výměnu :-(     Nicméně jsem obě trubky alespoň provizorně zaslepil a vyrážíme do Bavorska!  

-------------------------------------------------------------------------------------------

Pf-2019-jic-big

A máme tu náš první závěr roku. V polovině letošního března jsme si našeho Dodíka převzali od prodejce, za tento rok najeli okolo 13.000km a všechny naše zážitky byly vlastně jen a jen pozitivní. Co si tedy přát do toho roku příštího ? Je to jednoduché - ať nám to vydrží. A tak s Janou přejeme všem našim čtenářům, kamarádům, známým i zatím neznámým kolegům bydlíkářům do roku 2019 mnoho krásných zážitků, dobré cesty, super počasí, vždy plné nádrže, pohodu na palubě a spoustu dalších zajímavých míst k objevování. A moc se těšíme, až se někdy někde potkáme třeba zrovna s vámi :-)  Šťastný a veselý nový rok !!!!  (a jdu balit, hned po Štědrém dni vyrážíme na poslední letošní cestu.)

-------------------------------------------------------------------------------------------

CaravanBudu mít už druhý článek v časopisu CARAVAN !  Možná jste si všimli, že časopis Caravan použil pro svoje poslední číslo (3/2018) článek z tohoto webu. Na straně 38 tak najdete docela obsáhlý, pětistránkový článek Pilote P756C - Hodnocení po 5000km, který se redakci Caravanu zde na stránkách Náš parťák obytňák zalíbil. Je to pro mne samozřejmě velká čest a moc díky za tuto příležitost. A radost z toho mám o to větší, že pro další číslo (4/2018) mě požádali o další článek. Bude to 80 let starý obytňák kpt. Dunna, který se tu na stránkách objevil už v květnu. Takže to už jsem vlastně něco jako novinář, ne ? :-)

-------------------------------------------------------------------------------------------

10000Jste naprosto skvělí čtenáři !!! Naše stránky www.nas-partak-obytnak.cz právě dnes, ve středu 5.12.2018, překonávají další magickou, a pro mne na začátku naprosto nepředstavitelnou, hranici. Počítadlo hlásí 10.000 čtenářů !!! Opravdu moc a moc vám všem děkuji. Zachovejte nám přízeň. Slibuji, že se budu snažit stránky neustále doplňovat a vylepšovat a znovu připomínám: NIKDY tu nenajdete žádné otravné reklamní bannery a další vyskakující komerční zrůdnosti.

-------------------------------------------------------------------------------------------

robo-titleStejná věc za rozdílné peníze. V sobotu jsem navštívil Caravaning Brno. Poslechl si pár přednášek, pokecal se známými a opravdu jen zběžně proběhl vystavované modely. V srpnu jsme byli se ženou na Caravan salonu v Dusseldorfu a tak už jsem zhruba věděl, co se na příští sezónu chystá. Takže jsem jen tak chodil a pokukoval. Jedna drobnost mě ale zaujala. Robotizovaná převodovka u aut na podvozku Fiat Ducato CCS, což byla drtivá většina z vystavovaných obytňáků. Víte, že jsem ani netušil, jak velké rozdíly mohou u této naprosto stejné věci být napříč výrobci. Všichni mají stejný podvozek, Fiat jim na zákazníkovo přání dodá navlas stejnou robotizovanou převodovku. Ale někde za ní zaplatíte pod 50.000Kč navíc a někde je to příplatková výbava, u které se stkví cenovka 63.000kč ! Samozřejmě nechci přímo ukazovat na jednotlivé prodejce ale pokud vybíráte Hymera, Laiku, atd. a chcete mít automat, při studiu ceníků zbystřete a porovnávejte :-)

-------------------------------------------------------------------------------------------

Advance-74-2Zdají se vám všechny layouty evropských aut stejné? V podstatě je to pravda, protože i když spousta výrobců stále zkouší nové a nové rozložení interiéru, stejně jim plus mínus vychází těch pár optimálních. Třeba my s Janou máme v oblibě zadní středovou postel (queensbed, island bed, má i další názvy) a u všech výrobců pak najdete stejné uspořádání: postel vzadu na osu, před ní koupelnu buďto jen na jedné straně nebo na obou, pak kuchyni, naproti chladničku a vepředu klasické sezení se sedačkou většinou do "L". Britský výrobce Bailey na to jde ale jinak a již pár let nabízí na trhu model Bailey Advance 74-2, který je prostě jiný. Vepředu sezení naproti sobě. To mají Britové velmi v oblibě a při jejich počasí, kdy musí trávit mnoho času uvnitř ani není divu. Dá se předělat na postel pro dva lidi a dveřmi oddělit od ostatního. A zadní postel je na jedné straně, o 90° otočená oproti všemu ostatnímu, co se v Evropě nabízí. Mrkněte na poměrně detailní představení auta na YouTUBE a pomozte se rozhodnout, jestli se mi to  líbí nebo ne. Já totiž fakt nevím....

-------------------------------------------------------------------------------------------

LiFePOL4-titleA co další úpravy na příští rok?   První sezóna s naším Dodíkem je už skoro pryč a tak je to dobrá příležitost začít trochu myslet na úpravy, které by si naše auto zasloužilo, a které by i nám jako posádce prospěly. Když to vezmu stručně, tak zatím z těch větších uvažuji o:

1) 2DIN rádio do kabiny. Nemožnost mít puštěný nějaký film při našich poměrně dlouhých cestách mě vadí. Druhou alternativou je jen display, přes HDMI napojený na nějaké malé multimediální centrum, ke kterému bude prřipojený HDD s filmy. Ten mám teď u tevizoru v obývácí části. Připojením MM centra bych HDD mohl použít pro obě obrazovky: v kabině řidiče i pro TV.

2) LiFEPOL4 akumulátor. Výhody LiFePOL akumulátorů jsem již chválil v článku z ledna 2018 a pořád na ně musím myslet. Teď máme olověných 140Ah a podporu solárního panelu a boosteru. Mám ověřeno, že vydrží dva večery a jeden den kontinuálního stání a opravdu plného vytěžování (skoro pořád puštěná TV, mnohokrát denně uvařit čaj v rychlovarné konvi a pár káv v kávovaru, provoz notebooků a dobíjení telefonů, atd.). Nicméně Chtěk bych kapacitu na tak 3 plné 24hodinové dny stání. A tak je jediná váhově přijatelná varianta: LiFePOL. A ta je pekelně drahá. Takže uvidíme, jak se poštěstí.

3) Kola. Mám ocelové ráfky 15". Určitě je vyměním za hliníkové (ušetřím pěkných pár kilogramů). A také přemýšlím o výměně za 16". Všichni to vřele doporučují.

4) Letošní zima rozhodně, jestli přídavné benzínové topení někde pod sedadlem řidiče, by bylo přínosným řešením. Ten plyn při topení prostě strašně rychle ubývá. 

5) Impregnace podvozku. Je to strašná ostuda ale za celý rok jsem se k tomu nedostal. Prý na to není nikdy pozdě ale máme za první půlrok nadranděno přes 12000km a tak si myslím, že čím dříve, tím lépe. No a to je asi zatím všechno.

-------------------------------------------------------------------------------------------

_86Čti sakra návody! V základní výbavě měl náš Dodík (Pilote) takové hezké pouzdro s kompresorem od firmy Fix&Go. Tedy tak jsem to na jaře vyhodnotil prvním pohledem. Pouzdro jsem zahodil do garáže a zapomněl. No a v rámci letní cesty po Pobaltí jsem u jedné pumpy chtěl využít jejich super-technický kompresor, co tam v krásné nerez skříni měli. Připojíte hadici na ventil kola, na displeji navolíte požadovaný tlak (já dávám zatím 4,5 baru) a jen čekáte, až krabice pípne. No a měli to nějaké rozbité, takže jsem to chvilku zkoušel, s každým připojením hadice mi trochu vzduchu ušlo a po pár zkoušení jsem v levé přední měl o půl baru méně, nežli na ostatních kolech. Krabice jim prostě nefungovala. 

Vzpomněl jsem si tedy na kopresůrek, vytáhl ho, připojil a podíval se na přepínač. Byl přepnut na ikonu kola s nějakým ventilkem. OK, to by mohlo být. Pustím to, kompresor řve, manometr velmi pooomalu stoupá. Najednou si uvědomím, že hadičkou teče nějaká bílá kapalina! Rychle stop a protože já pitomec nečetl pořádně návod, nacpal jsem do kola okolo litru (a tím i jednoho kilogramu) samoopravné emulze! 

Takže kdo máte ve výbavě podobný kombinovaný kompresor Fix&Go: ikona kola s nějakým ventilkem je ve skutečnosti kolo s hřebíkem a znamená aktivaci samoopravy. A čistý kompresor je ta druhá poloha přepínače: jakási podivná ikona s rádoby hustilkou (to ale odhalíte jen po jejím velmi podrobném prozkoumání). 

Takže mě to stálo 350kč za demontáž kola, vylití a vyčištění vnitřku, no a musím ještě sehnat náhradní náplň do kompresoru. Příště budeme chytřejší, staroušku!

-------------------------------------------------------------------------------------------

ReklamaNová reklama společnosti PILOTE pro rok 2019. Francouzský Pilote pustil na veřejnost novou reklamu pro modelový rok 2019. Samozřejmě stavovská čest mi velí, abych ji taky ukázal a propagoval. Tím spíš, že se jedná o reklamu docela povedenou. Vůz Pilote se v celé asi minutě a 12 sekund trvající reklamě objeví na zhruba 3 vteřiny. Celý videoklip je totiž o radosti z cestování a tak to má asi být. No, posuďte sami:

Odkaz na videoklip na facebookových stránkách PILOTE

-------------------------------------------------------------------------------------------

Motorhome-snow3I když na to ještě nechci moc myslet, zima se prostě už blíží. Nejsme úplně zimní typy a tak zatím je v plánu na zimu Dodíka někam uklidit pod střechu. Nevím sice, kdy se tak stane (všímáte si, jak se u nás ta pravá zima posouvá spíš směrem k lednu,únoru a dál?), zatím předpokládáme poslední jízdu mezi svátky a na Silvestra do Itálie. No a pak zazimovat. I když, kdo ví. Původně jsme plánovali, že budeme jezdit hlavně do kempů. No a jsou z nás 100% divočáci. Teď plánujeme, že nebudeme jezdit v zimě...   Nicméně začínám s pomocí kamarádů a známých hledat tak na 3-4 měsíce pěknou malou garáž/halu/sklad, krytou, ideálně alespoň trochu temperovanou, možná s přívodem 220V, okolo 30m2 plochy, samozřejmě za nějaký levný peníz...  Teoreticky je tedy vše rozmyšleno, uvidíme co ukáže realita. Budu informovat.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Shell-hellix

(Ne)nakupujte přímo u zdroje !  Dodík mi začal pomalu hlásit nízkou hladinu motorového oleje. Po zhruba 12.000km nic neobvyklého. Začal jsem se tedy pídit po tom, co u Fiatů dávají do motoru "Fiat 150 MultiJet II, Euro 6". Byl okolo toho trochu zmatek, třeba v příručce pro Ducato, kterou jsem dostal, má Fiat doporučení oleje 0W-30 ale kód, který je u toho uveden, odpovídá 5W-30. Samozřejmě by se mnoho nestalo ale pro jistotu volám do Strojservisu, který mi Dodíka obhospodařuje. Potvrzují olej 0W-30. Už nějak ze zvyku sedám k počítači a na Alze ho objednávám. Výdejnu v Holešovicích mám totiž velmi blízko od domova. Prý bude odpoledne k vyzvednutí. Cena je 199Kč za litrovou dózu. Pak mě ale napadá, že ještě blíž mám přímo značkovou pumpu Shell. No tam by měli jejich vlastní olej mít určitě také, jistě hned a třeba bude i levnější. Jedu tam, v regálech chvilku hledám a pak mi padá čelist. Čtu ještě jednou, podruhé, potřetí, kontroluji jestli cenovka sedí k vystavené dóze. Vše je v pořádku. Olej "Shell Helix Ultra ECT C2/C3 OW-30" v balení 1l (slovy "jeden litr") stojí ..... 999 Kč!!!  V Alze mají pětilitrové provedení za zhruba sedm stovek, takže asi je to tu za prvé o dost dražší a za druhé tu navíc mají chybnou cenovku od velkého balení. Upozorňuji na to obsluhu a ta provádí kontrolu. No a mě padá čelist podruhé. Prý je cena v pořádku! Odpoledne jsem si olej koupil v Alze....

 ---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jsou lidé pečliví a pak ti nedočkaví. Já bohužel patřím asi mezi ty druhé. Když na tyto stránky píši nějaký článek, v 99% případů to probíhá asi takto: později večer se zavřu do "pánského pokoje" (mám takový malý kutloch, kam ženské nesmí), lehnu si na otoman a na notebooku stvořím nějaký text. Píšu tak, jak mě věty napadají, moc se k již hotovým pasážím nevracím, také rovnou upravuji a nahrávám fotky... a do toho všeho už klimbám. No a protože jsem nedočkavý, tak nakonec článek zveřejním, mnohdy ho i oznámím třeba na stránce "Karavany, obytná auta...." na Facebooku, zavřu notebook a jdu spát. Druhý den si článek otevřu a přímo se zhrozím nad množstvím chyb, překlepů a stylistických nesmyslů. Postupně je tedy opravím. Další den znovu otevírám článek a stále nacházím něco k opravení. Prostě nejsem napoprvé nikdy moc pečlivý. Věřte, že jsem si už tisíckrát říkal, že korektury před zveřejněním musím udělat opravdu pořádně ale stále mi to nejde. Proto prosím: vy co čtete články ihned po zveřejnění - buďte ke mně shovívaví. A ty z vás, které chyby v textu moc iritují, tak ty moc prosím - čtěte až tak za týden. Už to bude  vyrazně lepší :-).

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

SkotskoCíl naší prázdninové cesty 2019 stanoven ! Je to pouhý jeden měsíc, co jsme se vrátili z letošní prázninové cesty ale už u nás doma padlo rozhodnutí o té na příští rok. Bude v červenci, zase zhruba na jeden měsíc a tentokrát bychom se rádi vydali do země krásné přírody, drsného počasí a jemné whisky. Naším cílem, tedy pokud vše klapne jak má, bude SKOTSKO. Cestou prozkoumáme i Bretaň ve Francii, trochu jižní Anglii, obloukem se vyhneme Londýnu a pak už jen a jen severním směrem. Zážitky s levostranným provozem by mohly být docela zajímavé :-)

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Satni-tycŠikovná drobnost z Caravan Salonu 2018 Düsseldorfu. Nevím jak vy, ale my v Dodíkovi pořád trochu bojujeme s ramínky ve skříních po stranách postele. Na chromované tyči za jízdy lítají jak zběsilá a poměrně ochotně vyskakují ven. Takže zastavím, jdu si pro košili a na dně skříňky je hromada šatstva a ramínek. Ve stánku firmy Dethleffs jsem objevil tuto drobnost a hned ji instaloval i do našeho auta. Je to obyčejná hadice, která se dá jako metráž koupit v hobbymarketech k ochraně kabelů. A je to o moc lepší !

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Caravan-salon-videoPrvní celková video reportáž z Caravan Salonu 2018 Düsseldorfu. Bohužel v italštině. Italský server Camper On-line si každý rok dá docela záležet, aby z výstavy nabídl opravdu ucelený přehled všech novinek od drtivé většíny hlavních vystavovatelů. Však ta reportáž má 44 minut. No a v době, kdy vložené italské titulky mohu na Youtube nechat přeložit do češtiny, tak i když překlad není rozhodně stoprocentní, základní představu o komentáři z této největší světové výstavy přinese. Navíc se na všechny ty novinky docela pěkně třeba jen kouká. Takže myší klikněte na obrázek a jste na Youtube. Jo, a představení Pilote začíná na stopáži 27:13 :-)

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Caravan-sZítra startujeme !  V sobotu 25.8. začíná největší světová výstava obytných aut, karavanů a příslušenství. Caravan Salon v německém Düsseldorfu. Minulý rok jsme na něm byli poprvé, celý veletrh se nám moc líbil a i když jsme ho původně plánovali navštívit jen tak na kukandu, vrátili jsme se s objednávkou na našeho Dodíka. Takže zítra sedáme do auta a vyrážime znovu. A protože loni jsme si prohlíželi hlavně výrobce a jejich vystavované obytňáky, letos se chceme zaměřit více na vystavované příslušenství, Ono při těch zhruba 215.000m2 výstavní plochy si prostě musíte trochu vybírat - na komplexní prohlídku by člověk potřeboval 2-3 dny. I když, kdo ví, s čím se vrátíme zpět :-)

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sezeni3Konečně se loučím s původním sezením !  Tento víkend (18.-19.8.) nikam nejedeme protože tu máme skoro slavnostní okamžik. Po sedmi (!!!) měsících dorazilo k prodejci PILOTE z Francie naše původně objednané sezení do "L". Pro ty, kdo nevědí o co jde, mám článek o našem rozhodování. Soudruzi s Francie nové sezení navíc posílali zvláštním způsobem. Na výměnu sezení potřebujete: 1.)středový stůl, 2.) šest nových čalouněných dílů v provedení "Comfort", upevňovaných suchými zipy a za 3.) dvě prkýnka asi tak 40x60cm, které tvoří lavici pod oknem a její čelo. Na začátku července dorazil: jeden čalouněný díl (proč jeden ?) a slovy šest m2 (!!) překližky v barvě interiéru s tím, že si má prodejce ta dvě prkýnka vyřezat. No a o měsíc později dorazil zbytek. Takže v těchto dnech stojí Dodo v J.M.Trade a někde u truhláře se řezají a dýhují dvě prkýnka. Pak se to smontuje a příští týden snad bude v našem autě původní sezení (na fotce) už jen vzpomínkou.

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

KytkyUdělejme radost svým drahým polovičkám. Moje manželka, asi jako většina žen, je nějak hodně na kytky. Ještě nám doma ani jedna neodkvete a už je tu další. A tak i při našich výletech se při návratu do auta hrnula dovnitř s nějakou bylinou v ruce. No a ta pak schnula položená na palubní desce, byla zastrčena do prázdné PET lahve, atd. Před naší letošní dovolenou jsem se rozhodl obětovat poměrně zbytečný plastový držák v kabině našeho Fiata Ducato. Chvilku tedy trvalo, než jsem sehnal porcelánovou vázu s půměrem a výškou přesně pasující do držáku. Ale opravdu hodně jsem si tím šplhnul. Celou tu skoro měsíční cestu Pobaltím si při každé zastávce trochu vyměnila kytky v pugétu, na večer vázu vyjmula a postavila na stůl, ráno kytky roztřídila a vyhodila ty starší a unavené, doplnila nové.... Prostě plusové body pro mě a dlouhodobá zábava pro ní. Takže pánové, chcete-li si šplhnout, vřele doporučuji ;-)

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pobalti-002Pomalé nabíjení z USB na palubní desce? Vyřešeno! - V článku "Hodnocení po prvních 5000km" jsem psal, jak USB zásuvka na palubní desce Fiatu Ducato pomalu nabíjí. Když do ní připojím tablet a za jízdy ho používám (navigace, filmy, atd.), tak energie ubývá. Víc spotřebuje, než dobije. Řešení je jednoduché. Na palubce jsou vedle sebe dvě zásuvky: USB a klasika v podobě kulaté 12V zásuvky ("cigaretový zapalovač"). Do něj jsem v Alze koupil tuto speciální nabíječku. Je to typ Aukey Quick Charge 3.0 a umí vytvořit nabíjecí proud 3A. Tzn. že nabíjí až 4x rychleji, než když tablet strčím vedle přímo do USB zásuvky. A tak teď mám takto napájený tablet, jede na plný výkon a přitom se poměrně rychle i nabíjí, no a vedle v USB je připojen telefon. Sice pomalu ale dobíjí se také. Takže za 499Kč hotovo!

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Mamskype  29.6.2018 Pojďme se elektronizovat ! Konečně jsem se dostal k tomu, trochu prověřit možnosti televizoru Finlux 24FDM5660. Z minulosti už vím, že ve spojení se střešní DVB-T2 anténou Teleco Wing22 lze přijímat televizní signál v ČR naprosto bez problémů, a to vlastně všude, kde jsme zatím byli. Co ale jeho multimediální funkce?  Vezmu to tedy postupně: Nejprve externí pevný disk 2TB, s bambiliónem nahraných filmů a pořadů. Různé formáty a různá rozlišení. Mohu prohlásit, že 90% souborů televizor bez problému schroustá, dokonce vč. záznamů uložených ve 4K. A to má TV nativní rozlišení jen 1366×768.  Tedy velká spokojenost. Televizor má ale jen jedno USB. Další možností je připojit Finlux na internet přes telefon, dedikovaný jako lokální hotspot. V televizoru je instalováná aplikace na YouTube a docela i funguje. Netflix je taky předinstalován, k dispozici je i jednoduchý webový prohlížeč. Když se ale pomocí něj připojím třeba na ČT24, tak havaruje. Nemá totiž ty správné kodeky a ty do TV nenainstalujete. Takže se TV připojená na internet dá použít maximálně na Youtube a přes prohlížeč si musíte zvyknout jen na základní prohlížecí funkce, nižší rychlost vybavování, atd.  Ale to se podívejme! Při volbě vstupů se úplně dole objevuje "Wireless display" neboli možnost vzdáleného připojení přes Wi-Fi. Rychle do telefonu nahrávám aplikaci (zvolil jsem  Wireless Display Finder.). Aplikace chvilku přemýšlí a najednou se na obrazovce televizoru obravuje display telefonu. Super. Takže máte k dispozici všechny aplikace v telefonu a přes Wi-Fi je můžete bezdrátově promítat na větší obrazovku televizoru. Hned zkouším na telefonu zapnout Skype, pak ho odkládám na sedačku, která je pod obrazovkou televizoru, spouštím aplikaci Wireless Display a najednou "Voilá!" Na TV mi běží Skypová relace. Když na telefonu pouštím aplikace typu ČT24, Česká televize, kontroluji komunikaci přes Messenger, WhatsUp, atd. Vše funguje, jak má. Komunikace a příjem zpravodajství pro období naší dovolené jsou tedy připravené :-) 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Grg2 24.6.2018 Pomalu začínáme balit ! Postupně procházím všechny poznámky, které jsem si udělal, o úkolech nutných vyřešit před naší dovolenou. Poprvé v životě budeme mít skoro měsíc v kuse, auto je stále ještě vlastně nové a tak pořád je co doplňovat a vylepšovat. Založili jsme si palubní lékárničku, doplnili všechny plánované publikace do knihovničky, vyměnil jsem láhve s propanem za nové. Potvrdila se teorie, o níž jsem psal v březnovém článku. Opravdu do skříňky na láhve mohu dostat jen starý design bomb. Do budoucna mě tedy čeká odpověď na otázku, jestli budou staré láhve stále k dostání, nebo jestli půjdu po pevné vestavby plynové nádrže, nebo jestli využiji nabídky distributora PILOTE (J.M.Trade) a nechám si kastlík na bomby vyměnit za trochu větší. Což by ale znamenalo ubrat cca 5cm ze světlé výšky. Uvidíme. V garáži se našlo pevné a docela dobré místo pro konev na vodu i kbelík. Ve skříňce je už všechno, co chci mít na dovolenou sebou. Naše velká cesta do Pobaltí se začíná opravdu přibližovat !

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 Hlaseni15.6.2018 Chyba v Matrixu Dodíka ! Dnes jsem seděl v práci na jedné poradě a telefon mi dvakrát pípnul. Těsně po sobě dorazily dvě SMS - zpráva z mého alarmu. Uznejte, že když dostanete z auta zprávu o "Požárním poplachu", tak to na klidu moc nepřidá. Druhá SMS už mluvila o "nízkém stavu baterie periferie". Aha, tak to by mohlo být o něco lepší. Prostě mám v detektoru požáru slabou baterii a tak než úplně zdechla, poslala do jednotky hlášení. Samozřejmě jsem pro jistotu volal domů a auto bylo zkontrolováno a opravdu nehořelo. Po příchodu domů a kontrole, že je vše naprosto v pořádku jsem pro jistotu zavolal do servisní firmy dodavatele a byl z toho docela humorný rozhovor: Já:"Dobrý den, mám tu hlášení o požárním poplachu z detektoru ale naštěstí se zdá vše v pořádku. Nevíte co s tím?". Oni:"No, my vám tam ale žádný požární detektor nemontovali. Máte jen detektory tříštění skla a pohybové detektory". Já"A co tedy vyhlásilo požární poplach?". Oni:"To fakt nevím, asi přišel signál z nějakého jiného čidla a jednotka ho vyhodnotila jako požár. To víte, občas ten systém vymyslí takovouhle chybu v Matrixu".  Jo a baterie v čidlech jsou samozřejmě zcela nové, od namontování uběhly s bídou dva měsíce.

Docela dobrý ne? Samozřejmě kluci ze servisu hned zítra na dálku zkontrolují vzdáleným přístupem, co se u Dodíka stalo, ale holt ta technika jde dost dopředu. Auto vyhlásí požární poplach i bez požárního čidla. Jen se k němu teď přibližuji s trochu větší obezřetností. Viděli jste film Upír z Feratu?

 ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

20180609_1449509.6.2018 máme volný víkend. Neříkám to rád, ale tento víkend jsme nejeli nikam. Jednak počasí hlavně na neděli slibuje dlouho očekávané deště, jednak musíme se trochu věnovat naší pražské vinici - zelené práce už opravdu nepočkají a navíc je tento víkend akce "Putování vinicemi hlavního města", u které musíme být. No a jednak nás už jen něco přes 3 týdny dělí od velké dovolenkové cesty do Pobaltí, takže jsem něco málo dělal i na Dodíkovi. Sem tam nějaké to přimontování toho či onoho, trochu uspořádání toho či onoho, atd. A teď je tu sobotní podvečer a venku se žení čerti. Konečně trochu vláhy !

----------------------------------------------------------------------------------------------

Sprcha_podlozka6.6.2018 dorazila podložka do sprchového koutu. Jen zopakuji, že jsem na poslední chvíli doobjednával do Dodíka sezení ve tvaru "L", tuto podložku, digestoř a dalších pár drobností. No a tato poslední objednávka se ztratila, takže mi v únoru dorazilo auto bez těchto doobjednaných věcí. Něco J.M.Trade namontoval rovnou z vlastních zásob a na zbytek se čeká. Dnes jsem se tedy stal hrdým majitelem teakové podložky do sprchového koutu. Dorazila dokonce i část "eLkového" sezení ale rozhodně ne kompletní a navíc Francouzi opět překvapili. To ale bude téma na samostatný článek někdy příště. 

--------------------------------------------------------------------------------------------

Banner30.5.2018 Reklama všude kolem - Je tomu jen zhruba měsíc a půl, co jsem stránky Náš parťák obytňák přemigroval pod nového providera - společnost banan.cz. A od té doby sem našlo cestu více než 2500 čtenářů. Samozřejmě jsem strašně moc rád a moc vám všem děkuji. No a důvodem, proč píši dnešní Aktualitu dne je, že jsem už nekolikrát dostal nabídku umístit na tyto stránky nějakou reklamu. Nějaký ten banner, okénko s dynamickou reklamou dolů pod článek, svislý proužek po stranách obrazovky, atd. atd. Můj postoj je v tomto pevný: NIKDY. Tyto stránky slouží pouze a jenom pro potěšení. Pro potěšení mé, to jest z psaní o koníčku, kterého máme rádi a při jisté dávce neskromnosti věřím, že i pro potěšení čtenářů, když si něco zajímavého přečtou nebo prohlédnou. A protože jsem skoro militantním odpůrcem "reklamního businessu", tak zde vcelku klidně mohu slíbit, že na těchto stránkách vás reklama nikdy a nikde otravovat nebude. I když jedna vyjímka tu asi bude: tu totiž nejsem schopen ovlivnit: když budu sdílet nějaké cizí Youtube video a jeho autor možnost vložení reklamy povolil. Za svá videa mohu samozřejmě opět prohlásit, že žádné otravné reklamy nebudou. 

Stránky Náš parťák obytňák jsou prostě stránky amatérské a nikdy nic jiného nebudou. 

--------------------------------------------------------------------------------------------

Mak-titla28.05.2018 - Rychlý výpad na Moravu - i když jsme tento víkend zase byli s Dodíkem na cestách, do předhledu tras to nedám. Jeli jsme totiž přímo, po D1, zažili opět 45minutový kolaps dopravy na devadesátém kilometru (že někomu není stydno stále požadovat placení dálničních známek...) a pak přes Hustopeče do Boleradic. V partě 12 lidí byla domluvena oslava kulatých narozenin a tak toho kempování zas až moc nebylo. Noc v Boleradicích na náměstí a navíc to byla i docela krátká noc :-). 

Co ale mohu doporučit, je vinařství Petra Korába a to hlavně kvůli nádhernému prostředí u sklípku. Z boleradického náměstí je to pěšky 200m a dostanete se na plac se vzrostlými lípami, podél kterých jsou do "L" dvě řady sklípků. Zvláště pro party lidí, kteří se objednají předem, se dá připravit velmi slušný víkend. Petr Koráb vás vezme i na prohlídku vinic (víno samozřejmě sebou) a v noci nechává sklípek k dispozici a otevřený (tedy tu místnost, kde se sedí). A to dělá málokdo. Takže návštěvníci mohou být tak dlouho, jak jen chtějí a vydrží, mají k dispozici pěkný prostor sklepu, a zázemí jako tekoucí vodu, toalety, apod. Jediné co musí, tak při odchodu p.Korába správně odhadnout spotřebu vína po zbytek večera a noci. Tu pak dostanou "přidělenou". Webové stránky jsou http://zivahora.cz/. Zvláště když je pěkné počasí se ale dá sedět daleko lépe venku. U venkovních stolů, na trávníku pod lípami, prostě pohoda nesmírná.

Mak2

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Chevi1954

24.05.2018 - Opravdu zvláštní obytňák !  I v Americe nejsou někteří spokojení s tím, co nabízí komerční trh obytných vozů a chtějí mít něco mimořádného. Pan Russ Moen zkombinoval těžký, tříosý podvozek GMC s kabinou od Chevroletu CEO z roku 1954 a přidal velmi unikátní obytnou nástavbu. Je to Amerika takže nezbytností je výkonný motor Cummins, odladěný firmou Harbor City Diesel & Off-Road, poskytující skromných 400hp. Samozřejmostí je luxusní výbava. A celé to monstrum nazval Tourliner. Furt se nemůžu rozhodnout, jestli se mi líbí nebo ne. Jak je to u vás? Líbí nebo nelíbí?

No a kdo by si ho chtěl prohlédnou detailněji, tak video představení najde na TÉTO YOUTUBE ADRESE.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Co vás zajímá?

Kontakty na nás

Náš parťák obytňák

Jirka a Jana
Praha

jiri.pm@seznam.cz