04.09.2017 - Jakou navigaci si vybrat ?

Majitel obytného auta má v podstatě tři možnosti řešení (když nepočítáme papírové mapy). Autorádio s navigací, zvláštní "hardwarovou" navigaci nebo aplikaci pro telefon či tablet. Co si zvolit?

Navigaceb

Při výběru toho nejoptimálnějšího navigačního systému pro obytný vůz jsem postupoval v několika krocích.

1.krok - potřebuji speciální navigaci pro větší auta?

Několik výrobců nabízí totiž navigace, kde si mohu zadat rozměry svého auta a při jízdě např. autem s alkovnou bych pak neměl být nemile překvapem např. nízkým podjezdem, úzkým tunelem, vetchým mostem, apod. Tyto navigace jsou určeny pro kamioňáky, řidiče náklaďáků... a pro karavanisty. Překvapivě jich není mnoho. Když jsem prolézal inzeráty na mobile.de, ve spoustě aut už navigace byla, ale většinou běžné modely pro osobní vozy.  Lze podle nich samozřejmě běžně jezdit. Těch "špeků" s nízkým podjezdem asi nebude mnoho a když nastane, jistě se vyřešit dá. Nicméně, když si pořizuji navigaci novou, rozhodl jsem se, že by to měla být ta speciální pro větší auta.

2.krok - jak důležité jsou pro mne pravidelné aktualizace?

Výrobci navigací a hlavně map začínají být trochu filutové. Speciálně ti od aplikací pro mobily a tablety. Někdy je apka placená, někdy zcela zdarma ale stále častěji si po nějaké době (např. po roce) musím zaplatit za aktualizaci map. Ale je samořejmě príma mít mapy stále co nejaktuálnější.

Zkusím příklad první. Aplikace pro mobilní telefon/tablet od Sygicu. jedna z nejznámějších. Mimochodem, je to slovenská firma. Mají speciální navigační software pro truck/karavan/van (Sygic Truck GPS Nav) a je výborná. Používá mapové podklady HERE,  spolupracuje s Google (lokální vyhledávání,  Street View), umí  body zájmu speciálně pro karavany: kempy, ubytování, parkovací plochy a další. Dnes už jsou v rámci většiny Evropy data zpoplatněná stejně jako doma, takže důležitost on-line propojení docela stoupá. Sygic má krásnou 3D grafiku vč. budov, atd. Takže super. Navíc ji mohu používat i jinde, resp. v jiném autě. Je přeci v mobilu či tabletu. V případě tabletu je výhodou i veliká obrazovka a noví Fiati mají ten krásný integrovaný středový držák! A teď nevýhoda: je to software v telefonu či tabletu. Takže občas mrzne či padá. Čím méně značkový hardware použijete, tím ta pravděpodobnost stoupá. Také připojení externí GPS antény je problematické, takže vozy s alkovnou se občas mohou dostat do potíží s příjmem. A cena ? Po krásném měsíci volného používání chce Sygic zaplatit za Evropu 70EUR (asi 1.800Kč). Když budete chtít i Rusko, tak celkem 80EUR. A pak je tu aktualiace (u nich se jmenuje "Live service") za 15EUR (cca 400Kč) na rok. Je to aktualizace map, databáze radarů, kempy, apod. Za pět let používání mě tedy navigace vyjde na zhruba 3.400Kč, za 10let na 5.400Kč. Bude fungovat samozřejmě i na mých nových zařízeních, které si v budoucnu dříve či později koupím. Licence je přenosná.

Sygic

 Příklad druhý. Hardwarová navigace. TomTom, Garmin nebo Mio. Do jiných bych asi něšel. TomTom má jednu navigaci pro kamiony. Lze v ní nastavit rozměry vozu ale moc nezohledňuje potřeby karavanistů (stellplatzy např.). Navíc nestojí úplně málo (současný model TomTom Trucker 6000 stojí přes 12.000Kč) a....doživotní aktualizace map je zdarma. Výhoda - je to ucelené a vyladěné hardwarové zařízení, takže nepadá, lze napojit externí anténu, atd., je samozřejmě odolnější nežli telefon či tablet. Nevýhodou je jen 6" displej a primární určení pro kamiony. Pokud ale chcete tento typ, tedy "externí" navigaci, tak se mi zdá lepší nový Garmin CAMPER 770T-D. Má 7" displej, stojí 10.500Kč, také s doživotní aktualizací (dokonce 4x ročně), má pár zajímavých funkcí, dá se připojit na wifi, má Bluetooth, je speciálně pro karavany (spousty zajímavých bodů zájmu), a taky asi lépe vypadá.

Hwnav

Takže pokud chcete dát zhruba 2x více za samostatnou navigaci, je Garmin Camper 770 můj favorit. Pochopitelně cenové srovnání je nefér - u Sygicu bych měl započítat i nějakou cenu za telefon/tablet. A loňské modely stojí teď skoro polovinu (TomTom 5000 a Garmin 760). Takže Sygic nebo Garmin? S rozhodnutím ještě asi počkám. Stáhnu si zkušební verzi Sygicu, někde v elektroprodejně potrápím garmin a uvidí se. Asi není potřeba připomínat, že "mód obytný vůz" lze samozřejmě vypnout a vše se bude chovat jako normální navigace pro osobní auta.

3.krok - nepořídit si nějakou 2DIN navigaci přímo do auta?

Hele - za mě asi ne. A to ze čtyř zavažných důvodů. 

1.důvod - krádeže. Navigaci nebo telefon schovám nebo odnesu. 2DIN navigační jednotku v palubní desce ne. 

2.důvod - aktualizace map. Tito výrobci jsou v aktualizací fakt hodně pomalí a většinou ani ne moc kvalitní. Takže dříve či později jedete to silnici, která na mapě není.

3.důvod - je jen pár 2DIN navigací se specializací pro obytná auta (poměrně rozšířený je např. ZENEC), a ty jsou navíc cenově úplně jinde. Příklad viz.níže.

4.důvod - cena. Značkové modely začínají na 8-10.000Kč a jdou výš. To jsou ty pro osobní vozy. Obytňákový Zenec je už i za 30.000Kč. A tak buďto se Sygicem ušetřím nebo s Garminem za peníze běžné 2DIN navigace dostanu daleko, daleko víc.

A na závěr trocha duševní a technické "onanie"

Alpine Navigation X901D-DU for Fiat Ducato

Tak tohle je "její veličenstvo navigace" pro obytňáky. Detaily najdete třeba na :

https://www.alpine-electronics.cz/p/Products/SingleView/X901D-DU

Ve vaší kabině to rázem vypadá, jak v Mercedesu, obří 9" displej s nádhernou grafikou, všechny další výhody co znám, možný duální provoz i do obytného prostoru. atd. atd. Jestli se vám někde válí zbytečných 43.000Kč, neváhejte a jděte do toho :-)

Alpine

 A ještě video na YouTube: 

 

Co vás zajímá?

Kontakty na nás

Náš parťák obytňák

Jirka a Jana
Praha

jiri.pm@seznam.cz