2) Technika pomáhá - na trhu se teď nabízí spousta malých ponorných čerpadel na 12V. Stačí ho připojit na přívod napájení, hadici vedoucí od čerpadla zasunout do plnícího otvoru, čerpadlo hodit do nějaké vody a už můžeme plnit. Výhody jsou jasné. Nevýhody - nutnost k vodnímu zdroji dotáhnou i přívod napájení a zůstává nevýhoda s potencionálně špatnou kvalitou vody.
3) stará dobrá klasika - tu představuje dostatečně dlouhá hadice a sada šroubení. Nevýhodou je, že vyžaduje zdroj tlakové vody, tedy nějakého kohoutku, veřejného pítka, apod.
Když jsem se rozhodoval, co si opatřím, narazil jsem na velmi dobrý, osmistránkový článek v časopise Camping, Cars & Caravans (4/2017, str.30), který celý pojednává o tom, jak si opatřit a hlavně udržet v obytňáku kvalitní vodu po co nejdelší dobu.
Protože minimálně v prvním období chceme jezdit často do kempů, přicházela pro mě v úvahu "varianta 3", tedy hadice a šroubení. V drtivě většině případů je hadice ve výbavě zdroje pitné vody v kempu ale obecné doporučení je vozit si vlastní. Jednak mohu čerpat i jinde (požádám obyvatele, veřejné pítko, kohoutek u pumpy, atd., a jednak mám kontrolu nad její čistotou. Co můžu vědět o tom, jak hadici použil člověk předem mnou. Myl s ní auto ? Boty ? Psa ? Nebo odpadní nádržku WC ? A bakterie nebo chemikálie se mohou klidně uhnízdit na konci hadice. Na tom konci, který strkám do plnícího hrdla své nádrže. Kontaminace je v podstatě zaručena.
Takže jsem si chtěl koupit hadici svou a podle doporučení z článku hadici certifikovanou pro pitnou vodu neboli potravinářskou. Ta by měla být i o trochu déle odolná proti řasám a plísním. A první překvapení - taková se v e-shopech pro karavanisty v podstatě nevyskytuje. Jasně - nabízejí hadice na teplou a studenou vodu ale konstrukčně spíš pro pevnou vestavbu - na vedení uvnitř karavanu. "Přípojné" hadice byly většinou normální "zahradní" kvality.
A tak jsem chvíli hledal a našel velmi kvalitní produkty firmy VALMON z Valašského Meziříčí. Prodává se všude možně a nestojí o nic víc, než obyčejné zahradní hadice. Já kupoval 25 metrů půlcoulky za 436Kč.
Z technického popisu uvádím:
Kód VALMON 1125
- Hadice pro pitnou vodu jsou certifikované Zdravotním ústavem se sídlem v Ostravě. Splnily výluhové testy podle Vyhlášky MZd č. 409/2005 Sb.
- Tlak pracovní/poruchový MPa 1,2/3,6
- Pracovní teplota -5 °C až +60 °C
- Vnitřní/vnější průměr 12,7/17 mm
- Konstrukce -barva transparentní, PVC průhledná duše i obal + dvouvrstvé opletení vysoce pevnostní polyesterovou přízí.
Hadici jsem pak rozřízl na dva díly (8m a 16m), opatřil spojkami Gardena a podle jednoho německého Youtube campingového kanálu si udělal i koncový díl s odpojovacím ventilkem - pro zastrčení do napouštěcího otvoru.
Můžu tak používat buďto jednu hadici podle vzdálenosti ke kohoutku, nebo je spojit na maximální dvaceti-pěti metrovou vzdálenost. Hned na úvod jsem si opatřil i koncovky se třemi nejběžnějšími šroubeními pro připojení na kohoutek. Ještě si pořídím deseti litrovou konev a na úvod mi taková vodní výbava asi postačí.