- Kanalizace či septik
- Síra či shnilá vejce
- Vlhký a zatuchlý odér
- Rybina
- Amoniak
- Smrdí jinak, neidentifikovatelně
Tak, roztříděno máme a můžeme se do toho pustit:
1. Zápach jako kanalizace či septik.
Co to může způsobovat: Pachy jako z kanalizace v obytňáku budou pravděpodobně problémem buďto s toaletou vašeho miláčka, resp. s jeho chemickou kazetou, nebo s vaší nádrží na odpadní vodu. V obojím když začne pracovat obsah, sebelepší mechanické zábrany ve formě záklopek, či špuntem utěsněných odtokových kanálků v dřezu či umyvadle, mohou problém nanejvýše zredukovat ale nikdy ne zcela odstranit.
Co s tím udělat: Že je hlavním viníkem toaleta, se zjistí poměrně snadno: zápach se projevuje nejvíce v koupelně, v ostatních částech interiéru není až tak výrazný. Takže začněte samozřejmě vyčištěním a desinfekcí celé toalety. Pěkně pečlivě, jako doma. Kazetu samozřejmě dobře vyprázdněte a pak vyčistěte speciálním produktem, který nabízí více výrobců a většinou se jmenuje "Cassette tank Cleaner". Postupujte podle návodu na obalu přípravdu a problém bude ten tam.
Pokud je ale zápach "jako z kanálu" ve vašem obytném voze rozšířen tak nějak rovnoměrně, nebo vychází hlavně z odtokových kanálků dřezu či umyvadla, pak zřejmě "voní" vaše nádrž na odpadní vodu, případně trubky k ní vedoucí. Musíte tedy vyprázdnit odpadní nádrž, samozřejmě na vhodném místě, a pak ji dobře vyčistit podle následujícího doporučení: zastavte někde, kde je hadice s tlakovou vodou, ideálně teplou. Nějaká ta wapka se zahnutou tryskou je skoro ideální. Otevřete kryt odpadní nádrže pečlivě uvnitř všechny plochy vystříkejte. Odtokový ventil nechte samozřejmě otevřený. Po vyčištění nechte vodu odtéct a uzavřete odtokový ventil. Do umyvadla v koupelně a hlavně do kuchyňského dřezu aplikujte čistič odpadů a propláchněte vodou tak, aby se odpadní nádrž naplnila směsí čističe a vody tak na 20-30%. No a pak se s obytňákem jeďte trochu projet. Vítané jsou prudké zatáčky, změny směru jízdy, prostě tak, aby se odpadní nádrž uvnitř dobře opláchla. Pečlivkové mohou nasadit gumové rukavice a zkusit mechanickou cestu ale obecně to nedoporučuji. Do všech koutů nádrže je většinou mizerný přístup a vy máte na ruce jen pár ohebných kloubů. A navíc je ten čistič odpadů docela svinstvo. Pak opět někde na vhodném místě odpadní nádrž vypustíte a zápach je pryč. Když jste někde na cestách, tak krátkodobě můžete použít jedlou sodu (tak půl hrnku na půllitr teplé vody) a nalít roztok do odtoku umyvadla a dřezu. Odstraní to zápach nádrže, minimálně na dobu vaší cesty.
Výrobci chemie pro obytňáky také nabízejí speciální produkt, většinou pod názvem "Tank Freshener". Taky se lije do odtoku dřezu a umyvadla a taky na chvilku pomůže. Ale dlouhodobě odstranit problém nezvládá.
A co dělat, aby se to neopakovalo? Pokud je opakovaný problém hlavně s vaší chemickou kazetu, tak:
- si určitě nechte instalovat systém SOG, který efektivně odvádí pachy ven pomocí elektrického ventilačního systému.
- po použití záchodu a uzavření šoupátka nechávejte v míse trochu vody. Při příštím použití "na malou" bude moč ihned rozředěna a nebude tak dobře ulpívat na stěnách mísy a na šoupátku. Speciálně v létě pak začíná rychle zapáchat. A vždy smrdí více, nežli "velká strana".
- před spláchnutím aplikujte speciální spreje "Rinse spray", pokud máte nádržku na splachovací vodu, stejný roztok se dá pořídit i přímo pro nalití do nádržky.
- samozřejmě čistěte místu toalety každý den na cestách, vč. okolí, prkénka, apod.
- pro jistotu se přesvědčte, že používáte do kazety správnou chemii a ředíte jí ve správném poměru. Pokud používáte toaletní papír, tak vždy ten speciální pro karavany. Rychleji se rozkládá a neváže tak dlouho na sebe "obsah".
Pokud je častý problém naopak u vaší odpadní nádrže, tak;
- Před mytím nádobí pečlivě oškrábejte nádobí a pánve, abyste odstranili co nejvíce zbytků a potravinového odpadu. Ten pak vyhoďte zvlášť, aby se nedostal do odpadních trubek a nádrže.
- Myjete-li nádobí v autě často, pořiďte si sítko na odtok.
- Odpadní nádrž vyprazdňujte, kdykoliv je to možné, tzn. když přijedete k vhodnému místu. Nikde jinde! Nádrž podle výše popsaného návodu pravidelně čistěte.
2) Zápach jako zkažená vejce, síra či sirovodík
Co to může způsobovat: možné zdroje takového zápachu jsou dva: Vaše olověná nástavbová trakční baterie nebo opět odpadní nádrž. Nejprve zkontrolujte místo, kde máte trakční baterii umístěnou. Možná je v garáži, možná pod dvousedačkou v salonu, atd. Za prvé by zápach byl nejintenzivnější v jejím nejbližším okolí, za druhé na poslech baterie při práci lehce "šumí". Tzn. že se v ní vaří elektrolyt a unikají páchnoucí výpary A za třetí můžete na těle baterie objevit už vývěry kyseliny sírové. Nedotýkat se!
Co s tím udělat: olověné akumulátory, i když se o ně dobře staráte, tzn. nepouštíte je často do hlubokého vybití a nevystavujete výrazným teplotním šokům, tak stejně vydrží tak 3-4 roky. No a na konci životnosti může nastat výše popsaný jev. Nebo ho může i uspíšit vadný regulátor nabíjení. Takže náprava je jednoduchá: výměna nástavbové baterie a kontrola regulátoru.
A pokud je baterie v pořádku a vy zjistíte, že páchne odpadní nádrž , aplikujte proces čištění, popsaný výše.
3) Obytňák páchne tak nějak zatuchle, navlhle
Co to může způsobovat: bohužel, u vlhkého a zatuchlého zápachu v obytňáku může být trochu více obtížné zjistit pravou příčinu. Existuje řada možných scénářů.
Zkontrolujte zjevné známky kondenzace nebo plísní , zejména tam, kde je také nedostatek cirkulujícího vzduchu; třeba pod koberci, zvlášť mají-li neprodyšnou spodní vrstvu. Nebo pod čalouněnými "polštáři" u sezení Dále různé vnitřní zákoutí skříněk, zejména když ukrývají něco vlhkého či prosakujícícho. Kondenzaci a následnou plíseň působuje nadměrná vlhkost, která vnikla do teplého prostředí vašeho obytňáku. Třeba z mokrého oblečení, pokud jste byli venku v dešti, z přirozeného dýchání přes noc v kombinaci s tělesným teplem nebo jednoduše vařením vody v konvici. Někdy máme tendenci přijet z výletu a obytňák uzavřít a uzamkout. Tato zvýšená vzdušná vlhkost se pak usadí jako kondenzace a pokud necirkuluje vzduch, tedy nevětrá se, začíná bujet plíseň. Varovné signály ukazujicí na přílišnou vlhkost jsou jasné: často zapařená okna, ložní prádlo se zdá stále vlhké, apod.
Co s tím udělat: předně pro jistotu zkontrolujte, zda pod umyvadlem v koupelně a v kuchyni nedochází k úniku vody ze systému. Z přívodů k vodovodním baterií. Může to být jen uvolněná spona hadičky nebo poškozené těsnění. Pak zahajte velkou vysušovací akci. Samozřejmě ideální je letní vedro. Odstraňte veškeré oblečení nebo textilie, dejte je vysušit, otevřete co nejvíce bočních a střešních oken, abyste bylo zajištěno dobré větrání a průvan. Máte-li koberce, ven s nimi také. Jednou za rok, když je počasí příznivé, vystavte slunci i matrace a čalounění sedaček. Jakýkoliv náznak plísně uvnitř obytňáku pečlivě odstraňte speciálním odstraňovačem plísní.
- Bohužel zde přichází v úvahu i noční můra všech karavanistů: zatečení vody do konstrukce obytňáku nebo přívěsu. I drobným poškozením nástavby může dovnitř proniknout voda a nastává postupná devastace zevnitř sendvičových panelů. Zvlášť, je-li ještě na některé části panelů použito dřevo. Někdy tento stav zůstane nepozorován i dlouhé roky. Stav se postupně zhoršuje a pokud je toto příčinou zatuchlého či plísňového zápachu, bývá vlastně už pozdě. Každoroční pečlivá kontrola vnějšku i vnitřku konstrukce může hodně pomoci tento problém včas odhalit.
4) Tady snad smrdí nějaké ryby či co...
Co to může způsobovat: Když se zamyslíte, tak si možná taky uvědomíte, že zápach páleného PVC či jiných plastů připomíná trochu "rybinu". Je tedy vysoce pravděpodobné, že když detekujete rybí zápach, máte co dočinění s nějakým špatným elektrickým připojením, někde je něco přetížené a vaří se okolní PVC a plasty. Neříkám, že je to pravidlem ale přesto toto nebezpečí stoupá u podomácku prováděných elektroinstalací. Laik má tentenci podceňovat elektro v obytňáku: "vždyť je to jen 12V". Ale mezi napětím a protékajícím proudem je docela významný rozdíl.
Co s tím udělat: Zkontrolujte jističe nebo pojistky, výhodou samozřejmě je, když víte kde jsou. Pokud objevíte roztavenou pojistku nebo vyhozený jistič, zkuste vyměnit nebo nahodit. Pokud opět vypadnou, prostě vyhledejte elektrikáře pro obytňáky protože jakákoli další diagnostika bude zahrnovat šťourání se hluboko v kontrukci vozu. Laik neobjeví nic a zadělá si na další problémy. A to i laik, co si myslí, že "tomu přeci rozumí".
5) Necítíte něco jako amoniak?
Tady je se vší pravděpodobnotí na vině Vaše chladnička, resp. možný únik chladicí kapaliny, která je dost korozivní. Odstraňte tedy vnější větrací mřížky u chladničky a zkontrolujte možný výskyt žlutých práškových usazenin podél potrubí v zadní části chladničky, jejichž přítomnost by únik potvrdila. Chladničky do obytňáků se liší od běžných domácích chladniček liší, protože ke správnému fungování potřebují jen malé množství chladicí kapaliny a tak jde únik o něco hůře detekovat. Naproti tomu, ve stále drncajícím a otřásajícím se vozidle je to víc pravděpobný.
Ještě dodám, že pokud na toaletě a v jejím okolí nebudete pečliví co se úklidu týká, tak stará usazená močovina se časem chemicky přeňuje právě na amoniak. Je-li tedy chladnička v pořádku a vy stále cítíte na palubě amoniak, chopte se úklidových a dezinfekčních prostředů a vyražte do koupelny.
6) Ostatní zápachy
Kromě všech výše popsaných zdrojů zápachu máme v obytňáku možnost být oblaženi ještě dalšími zdroji nelibých vůní. Kromě vcelku běžného zápachu z klimatizační jednotky, to může být až překvapivě často mrtvý a rozkládající se živočich. Myš, která nám vlezla někam (třeba do dvojité podlahy) a tam pošla. Nemilé zjištění a nepříjemá náprava. U kolegy bydlíkáře jsem zase zažil invazi ploštic. Fakt nevím, co tyto smardlavé živočichy na jeho obytňáku tak přitahovalo. A jako samostatnou kapitolu nechávám mléčné výrobky, zateklé do těch nejnemožnějších koutů na palubě. Když pak v létě otevřete dveře auta - však to všichni znáte.
Tady náš voňavoučký článek končí a vlastně nepřináší nic objevného. Jen konstatování, že pokud chceme na palubě zažívat příjemné chvíle, musíme být pečliví v úklidu i údržbě našeho miláčka a nic nezanedbávat. Lenost a laxnost zrovna v této oblasti totiž nenapraví sebelepší aroma-difuzér nebo vonná tyčinka. Tak ať nám to voní !