23.09.2017 - Vybíráme nádobí.

Všechny webové prodejny příslušenství pro obytná auta a karavany nabízejí spoustu krásného nádobí. Jsou to kousky plastové a velmi lehké. Takže vlastně ideální. A drtivá většina je vyrobena z melaminu.  Co to je vlastně za materiál?

melaminove nadobi

Protože je stále fůra měsíců, než máš mazlík dorazí, mám dost času se šťourat v drobnostech. Sestavil jsem si seznam úúúplně všech věcí, které bychom si měli a chtěli vzít na palubu, připravil finanční plán (ta výbava přeci jen něco stojí), u každé položky mám její hmotnost a tak se dá sledovat, co můžeme vzít a co už by mohlo ohrozit maximální přípustnou hmotnost. Prostě - hračičky s čísly.

Samozřejmě, pro zjištění hmotnosti jednotlivých kousků máme zatím k dispozici jen výbavu, která je běžně doma. V případě nádobí je to porcelán, sklo, nerez, atd. Ani jsem doteď netušil, jak těžké potvory to jsou. Třeba takový náš obyčejný talíř má skoro půl kila! Jeden jediný. Dezertní talířek čtvrt kila. Hrnek na čaj tři deka. Chceme mít výbavu pro čtyři lidi, takže první malý testík: sada talíř normální + polévkový + dezertní + hrnek na čaj, to celé krát čtyři. (450g + 450g + 250g + 300g = 1.450g. Krát čtyři to dělá skoro 6kg! No a v nabídkách web-shopů je třeba krásný set Brunner Chocolate a neváží ani polovinu. Tak to je skoro jasná volba, ne? Cena není nejnižší, co se dá dělat - a jako materiál je použitý "melamin". Hmm, co to vlastně je melamin? A začínám hledat.

Melamine_header

Prvním zdrojem je Wikipedie. "Melamin, 2,4,6-triamino-1,3,5-triazin je organická sloučenina, která se používá při výrobě umělých hmot a průmyslových hnojiv." No to je tedy kombinace! Čtu dál. Toxicita, stanovení bezpečných dávek pro akutní nebo chronickou expozici, informace o aférách s kontaminovaným krmivem a mlékem, uvolňuje rakovinotvorný formaldehyd.... Sakra, čtu si vůbec o materiálu, z něhož se vyrábí nádobí?

Takže jsem věnoval skoro 2 dny studiu všech možných zdrojů. Studie, testy, vyjádření lékařů. Snažil jsem se nedat moc na vyjádření výrobců a prodejců, kteří pochopitelně nemusí nutně chtít napsat vše. A závěr?

Melamine2

 Nebudu popisovat vše, co se o problematice použití melaminu pro výrobu nádobí napsalo, resp. co jsem pročetl. Evidentně je ale vidět, že ani odborníci nemají jasný názor na jeho bezpečnost. Kdo si chce přečíst alespoň něco, nabízím rozhovor a článek v Českém rozhlasu:

https://www.rozhlas.cz/plzen/zdravi/_zprava/pozor-na-melaminove-nadobi-vime-kdy-vam-muze-skodit--1654906

Všechny zdroje se shodují v jednom: teploty nad cca 70°C už přinášejí významné riziko uvolňování melaminové pryskyřice a hlavně i karcinogenního formaldehydu. A speciálně při dlouhodobém používání toto nebezpečí narůstá. Dále roste s postupným opotřebením nádobí. Proto se nesmí melaminové nádobí dávat i do mikrovlnné trouby. Prostě bychom ho asi neměli používat všude tam, kde jsou vysoké teploty. 

Druhý většinový názor je, že čím značkovější výrobce, tím je riziko nižší. Takže když melamin, tak od zavedené značky. Kvalitnější zpracování, materiály, technologie. Kdy tedy použít tento plast a ušetřit tak významně hmotnost?

Můj privátní závěr je:

hrnky na čaj a kávu - melamin NE! Horké nápoje naléváme i hned po uvaření, tedy skoro vařící. Co jiného použít? Nerez nám nechutná, sklo praská, takže zůstaneme u běžného porcelánu.

talíře na polévku a jídlo - melamin NE! Tedy určitě ne polévkové talíře - polévku naléváme také vařící. Běžné ploché talíře by asi šly použít. I když např. omáčky a guláše, apod. taky naléváme z hrnce, kde jídlo třeba ještě vaří... Takže raději také ne.

dezertní talířkymelamin klidně, proč ne. Nikdy nepoužíváme na nic horkého.

misky na corn flakes, zmrzlinu, kompot, atd.- melamin klidně, proč ne.

velké mísy, např. na saláty + nářadí na míchání salátů -  - melamin klidně, proč ne.

vařečky, míchačky, atd. - melamin NE! Míchat vařící se pokrm v hrnci...

Ještě jednou zdůrazňuji, že zde prezentuji privátní názor. Může být trochu hysterický, zbytečně přitažený za vlasy, atd. Možná i je. Existuje přeci spousta renomovaných výrobců, kteří melaminové nádobí vyrábějí a s úspěchem prodávají. Protože při správném používání je riziko minimální nebo skoro žádné. Háček je ale v tom "správném používání". Asi prostě nechci stále myslet na to, kolik stupňů má to, co do nádobí dávám, při mytí dávat pozor, abych moc nedrhl, abych používal ideálně speciální čistící přípravky na melamin, atd. Zkusím tedy hmotnost ušetřit někde jinde.

Jo a v čisté podobě vypadá melamin takto:

Melamine3

Co vás zajímá?

Kontakty na nás

Náš parťák obytňák

Jirka a Jana
Praha

jiri.pm@seznam.cz