05.04.2018 - What3Words: navigace budoucnosti?

Možná se vám to už někdy stalo. Domlouváte se s kolegou bydlíkářem na setkání. "Sejdeme se na tom placu u toho lesa. Víš kde? Jede se tam z vesnice nahoru, pak u kapličky doleva, pozor na tu první odbočku, tou ne. Popojedeš až dolů za les a bacha, ta pravá část louky je soukromá! Přesné místo je   49°32'16.4"N 12°39'35.3"E. Máš to? Jasné?......"

Zavřete na chvilku oči a řekněte mi ty zpaměti rychle ty souřadnice. Že jste si to nezapamatovali? No není divu. Systém stupňů,minut a vteřin, navíc ještě "severně a východně", není moc praktický. Od roku 2016 však pomalu nabývá na významu zcela nový systém, který má pouze a jenom hromadu a hromadu výhod. Jmenuje se:

W3w-7

O co jde. 

Otcové této skvělé myšlenky vzali povrch zeměkoule a pokryli ho sítí čtverců, každý s rozměrem 3x3metry. Celkově je jich asi 57 biliónů (!) a KAŽDÝ z nich je přesně popsán jedinečnou kombinací pouhopouhých tří prostých slov.

Příklad: adresa rash.silly.kebab vás přesně nasměruje na pomník Karla IV, který zdobí předmostí Karlova mostu v Praze. Že neumíte anglicky? Nevadí. Trojslovní adresace funguje v mnoha jazycích, VČETNĚ ČEŠTINY !!!

Takže zrovna ten čtverec 3x3m, na kterém na zeměkouli stojí pomník Karla IV. v Praze, je popsán jako: kreslit.zástup.větve.

 W3w-8

Celý systém samozřejmě nejprve přijímají země, které nemají sofistikovanější systém poštovních adres a směrovacích čísel. Takže např. Mongolsko tímto systémem nahrazuje i názvy ulic. Dále takto fungují už na Džibuti, Tonga, v Nigérii a postupně i jinde. Situace s rozšiřování tohoto systému se ale letos může velmi akcelerovat, protože jedna velká automobilka představila v Ženevě první své auto, které má navigaci vybavenou systémem zadávání adres přes What3Words. Tou firmou je Mercedes-Benz a to fakt není bezvýznamný hráč.

W3w-9

What3words využívají i humanitární organizace, například Červený kříž nebo OSN. Prostě význam tohoto nového systému začíná výrazně stoupat.  Další velkou výhodou je, že celosvětová databáze What3words zabírá pouhopouhých 10 MB. A to se dá nacpat úplně všude. Klidně jako běžná aktualizace stávajících navigací. Ať již softwarových nebo i hardwarových. Rozšiřování systému What3Words tedy vůbec nic nebrání.

 

Veškeré další podrobnosti se dají najít na https://what3words.com/, skvělá on-line mapa celého světa je na https://map.what3words.com, kde si můžete velmi jednoduše najít, jaká slova určují zrovna to místo, které vás zajímá.

I když stránky nabízejí verze v 13 světových jazycích, čeština zatím chybí. Přepnou ale tříslovnou adresaci do češtiny samozřejmě lze a to sice tady:

W3w-11

Systém má samozřejmě i dobře fungující aplikací jak na Androidu , tak i pro  Apple iOS.

Než se rozšíří navigace, do kterých můžete přímo zadat What3Words souřadnici, lze systém velmi dobře používat např. mezi přáteli, kteří mají oba přístup do systému. Protože pak bude stačit místo popisu ze začátku tohoto článku mu jen říct:

"Potkáme se na včerejček.sestavit.toulky a on bude vědět, že vás bezpečně najde na malé loučce pod obcí Srbsko, na břehu Berounky. S přesností 3 metry.....

W3w-1

Co vás zajímá?

Kontakty na nás

Náš parťák obytňák

Jirka a Jana
Praha

jiri.pm@seznam.cz