10.6.2018 - nastává propojení dvou světů!

Každý, kdo se alespoň trochu zajímá o karavaning ví, že v oblasti tepla (tedy technologií pro ohřev vody a vytápění karavanů i obytných aut) jsou v Evropě dvě zcela dominantní značky: Truma a Alde. Pro nováčky si je můžeme velmi stručně představit, vč. toho, čím se od sebe liší.

Trual-02

Německá společnost Truma byla založena panem Philippem Kreisem již v roce 1949 a po 65 letech úspěšného tažení trhem stále zůstává rodinným podnikem. Truma postavila své začátky na výrobě plynových lamp pro domácnost a v průběhu svého velmi úspěšného vývoje se vypracovala na čelního producenta systémů kombinovaných ohřívačů vody a vzduchu, dále produkuje skvělé klimatizační jednotky pro potřeby karavanistů, boilery, samostatné horkovzdušné ohřívače, plynové ventily a rozvody, movery a spoustu dalšího užitečného a výborně fungujícího vybavení. 

Základem, který slouží ve většině nových obytných aut a karavanů, je jejich veleúspěšná řada TRUMA COMBI, která v sobě združuje teplovzdušné topení a ohřev teplé vody.  V současné době jsou v nabídce modely 

Truma Combi 4 pro malá a střední auta a karavany

Truma Combi 6 pro střední a větší modely

Truma Combi D6 je dieselová varianta pro velké obytňáky

Trual-03

Jsou všeobecně známé produkty a drtivá většina nových aut a přívěsů je má namontované už z výroby. A to včetně všeobecné známého digitálního ovladače Truma CP plus iNET ready

Trual-04

Truma tedy dodává vybavení, které ohřívá obytný prostor našich mazlíků teplým vzduchem, který je rozváděn pomocí soustavy trubek a výdechy vzduchu ústí všude tam, kde si je ten který výrobce obytňáků naprojektuje. A navíc tedy přidává i funkci bojleru, který zajistí dostatek teplé vody pro osobní hygienu, sprchování, mytí nádobí, apod. Skoro vždy je v základní výbavě auta či karavanu některá z jednotek TRUMA COMBI a někde u kontroního panelu je ovládací panel TRUMA CP (PLUS). Více toho v základní výbavě většinou není.

Co ale mnoho výrobců oybtných aut a karavanů nabízí, je možnost za příplatek mít mazlíka vybaveného místo Trumou systémem ALDE, přičemž luxusní modely obytných aut obsahují systém firmy ALDE již v základu. Co je tedy ALDE:

 

 Trual-04

Divte se nebo ne ale švédská firma ALDE byla založena ve stejném roce jako německá Truma, tedy roku 1949. Zakladatelem byl pan Alde Rask a světlo světa firma spatřila ve městě Färlöv. Zatímco Truma je od začátku výrobcem plynových spotřebičů, Alde původně vyráběla karavany, které byly proslulé velkým množstvím inovací a zajímavých technických řešení. První plynový bojler Alde vzniká v roce 1966.

Do 21.století vstupuje ALDE však jako v Evropě téměř výhradní producent sofistikovaných systémů, u kterých vytápění karavanů a obytných aut zajišťuje (podobně jako v běžném domě) systém rozvodu horké vody.

Trual-05

Výhoda je nasnadě: díky instalovaným radiátorům ohřívá vniřní prostor sálavé teplo místo proudu teplého vzduchu. On totiž horký vzduch, který jde z výdechů, se hůře usměrňuje, hůře vyplňuje celý prostor a navíc samozřejmě přispívá k vyššímu pohybu prachu po prostoru kabiny. Teplovodní ohřev vyplňuje prostor teplem daleko rovnoměrněji, umožňuje podlahové vytápění a také velmi dobře hodí pro temperování technologií a nádrží ve dvojitých podlahách vyšších modelů aut.  

Trual-06

Jejich vlajkovým produktem je model Alde Compact 3020 HE, který je ovládán barevným dotykovým kontrolním panelem.

Teplovodní topení ALDE je prostě v obytňáku komfortnějším provedením, které řeší vytápění prostoru přeci jen efektivněji. Navíc, ALDE je švedská firma a s trochou nadsázky můžeme říct, že Švédi o zimě přeci jen něco vědí :-)  A protože nic na světě není zadarmo, znamená i varianta ALDE sáhnout hlouběji do kapsy.

Firma Truma ví samozřejmě velmi dobře, že je vedoucí firmou v oblasti horkovzdušného topení a vyvíjet vlastní horkovodní systém by představovalo za prvé obrovské investice a za druhé jít do souboje se zavedeným, úspěšným a osvědčeným konkurentem. a tak produkty ALDE respektuje a neútočí na ně. Což je jistě rozumný a chytrý tah. Takže máme v současnosti evropský trh hezky rozdělen na "sféry vlivu" a myslím, že je to jednoznačně ku prospěchu všech.

Přichází digitální věk

Truma ovšem nespí a plně využívá svého širšího záběru prodávaných produktů. Do nového tisíciletí přichází se systémem TRUMA iNET, který nabízí karavanistů dosud nevídané funkce. Základem je řídící jednotka Truma iNet Box:

Trual-07

Tato malá krabička má slot na SIM kartu a umožňuje do ní připojit většinu produktů firmy Truma (přesněji těch, co na svém těle nosí logo "iNet Ready"). Co to tedy umí? Pořídíte-li si iNet Box, přidáte jednoduchou SIM kartu a do svého telefonu nebo tabletu nahrajete příslušnou Truma aplikaci. Získáte tak možnost odkudkoliv ovládat systém ohřevu a vytápění.  Kontrolní panel Truma CP samozřejmě obsahuje časovač, takže lze nastavit čas pro zapnutí topení a ohřevu teplé vody. Co když se ale změní plány? Příklad1: Jsem na sjezdovce, topení a teplou vodu jsem si nastavil na 15h. A pak se rozhodneme, že ještě počkáme na odpolední párty v lyžařském středisku a večerní lyžování do půlnoci. Takže pěkných pár hodin topíme zbytečně a v zimních měsících ví každý karavanista, jak rychle plyn ubývá. S iNETem jen vezmete do ruky telefon a celý systém během pár vteřin přeprogramujete. Nebo když prostě zapomenu pustit ohřev teplé vody, udělám to klidně na dálku a s předstihem, abych se mohl hned po příchodu jít sprchovat. No a pro nás lenochy  ještě jeden příklad: ležím v posteli a je mi zima. Mám možnost vstát, dojít k ovládácímu panelu a topení nastavit. Nebo sáhnout vedle sebe pro telefon a použít ho jako dálkové ovládání. Mimochodem, krabička iNET box umí i Bluetooth, takže na poslední příklad ani SIM kartu nepotřebujete.

A ke stejné krabičce iNet boxu můžete samozřejmě připojit i Truma klimatizační jednotky a budete je mít opět pod absolutní kontrolou. A třešničkou na dortu je Truma Level Control.

Trual-08

Tuhle jednoduchou, lehce prohnutou destičku prostě magneticky přicvaknete ke dnu propanbutanové/propanové láhve (té ocelové, pro hliníkové a kompozitní vyrábí Truma i fixační pružinovou úchytku) a hned máte na telefonu perfektní grafický přehled o stavu plynu ve vaší nádrži. Ta destička totiž ultrazvukem stále měří výšku hladiny plynu v bombě a informaci předává do iNET boxu.  Systém Truma iNET je tedy moderní sofistikovaný systém, který do karavaningu přináši moderní technologie, významně zlepšující uživatelský komfort.

 Trual-09

A teď otázka pro pozorné čtenáře: všimli jste si na tomto obrázku loga "konkurenční" firmy ALDE? A to je hlavní důvod, proč vznikl tento článek.

I ALDE zase naopak respektuje hájemství firmy Truma a místo aby vytvářelo své vlatní systémy dálkového ovládání, tak od letošního roku můžete i jejich modely teplovodního ohřevu Alde Compact 3020 HE začlenit do systému Truma iNET !!! To platí pro všechny ohřívače Compact 3020 HE vyráběné v období od dubna 2014 do dubna 2018 a novější (starší modely Alde Compact 3010 už bohužel nemohou být dodatečně vybaveny systémem iNet).

Takže tu máme krásný příklad dvou hlavních konkurentů na specializovaném trhu, kteří se navzájem respektují a místo vyčerpávájícího boje dokážou využít přednosti toho druhého. K velkému užitku nás - zakazníků.

Prezentace1

Co vás zajímá?

Kontakty na nás

Náš parťák obytňák

Jirka a Jana
Praha

jiri.pm@seznam.cz