22.04.2021 - Jak čistíte své auto vy ?

Uznávám, že téměř na konci dubna psát o důkladném čištění obytného auta, je už asi trochu pozdě. Ale vlastně docela náhodou jsem na anglických karavanistických stránkách objevil tři, myslím že zajímavé články na toto téma. A tak jejich hlavní myšlenky předkládám přeložené a doplněné o úpravu na naše podmínky v ČR. Hlavně co se týká dostupnosti konkrétních výrobků ze skupiny mycích přípravků. 

Myti-01

Co si budeme povídat, zejména po zimní sezóně, kdy auto může být s větší či menší snahou o ochranu někde ostaveno, na jaře nemusí vypadat zcela v kondici. Nebo je to také důležitá otázka u starších aut, na nichž je již mnoho absolvovaných sezón docela znát. Prostě, v životě každého majitele obytného auta přijde dříve či později okamžik, kdy se rozhodne pro opravdu důkladnou očistu vnější schránky svého mazlíka. A malým návodem i rádcem by mu mohl být právě tento článek. Sluší se podotknout, že v tomto případě jen překládám rady ze zmíněných článků, protože vlastní praxe zatím chybí. Náš Dodo je stále relativně nové auto a tak na nějaké "hloubkové čištění", mám ještě chvilku čas.

Nicméně by se nic nemělo nechal dlouho zanedbávat. Ten obrázek výše je docela extrémním příkladem špinavého obytného vozu, ale i to se může stát. Třeba dlouhodobé parkování ve stínu pod stromy podporuje tvorbu mechu, různých řas, tedy obecně nežádoucího "biofilmu", což je perfektní příležitost časem změnit zařivou bílou barvu vašeho obytného auta na takovou tu zašle zelenou. Pokud jste si koupili ojetý obytný vůz a jeho majitel ho po nějakou dobu nevyčistil, může skutečně vypadat nějak tak, jako na obrázku výše. Pokud tomu tak je, jeho první řádné vyčištění k odstranění všech zelených a souvisejících černých pruhů vám pravděpodobně bude trvat pár dní místo několika hodin. Bohužel platí dost škodolibé pravidlo, že "špína přitahuje špínu". Čím déle jsou řasy a mechy ponechány na obytném automobilu, tím těžší je jejich odstranění. A to hlavně v místech, které můžeme ne až tak často kontrolovat, typicky tedy na střeše. Slunce postupně vypaluje obrysy nečistot na povrch panelů, do struktury laku či skelných vláken plastových dílů. Takže abyste se vyhnuli velkému a náročnému úklidu, který vám jednoho dne zabere opravdu hodně času, vyplatí se čistit lehčejí, ale častěji. Takže se opravdu hodně vyplatí si minimálně jednou ročně vyhradit den pro řádnou očistu vašeho mazlíka.

nultý krok - Řádná příprava

Myti-02

Nejprve se na pořádné umytí našeho miláčka musíme dobře připravit. Obytný vůz by měl být umístěn tak, aby šel pohodlně volně obcházet po celém svém obvodu. V ideálním případě by měla být přední část auta o něco níže než zadní, aby mohla voda lépe odtékat ze střechy a netvořila na ní "kaluže". Samozřejmě přívod vody v hadici je velkou výhodou, skoro bych řekl, že nezbytností. Obsloužit průměrně velké obytné auto jen s kbelíkem, případně zahradním postřikovačem navlečeným na záda, opravdu nepřinese kýžený komfort.  K dispozici bychom měli být dobrý a pevný řebřík nebo ještě lépe zvýšenou plošinu tak, abychom se pohodlně dostali na úroveň střechy. Zde opravdu platí: bezpečnost především!

Myti-03a Vysokotlaký čistič ? Docela překvapením pro mne bylo, že žádný ze tří článku nedoporučuje použití vysokotlakých čističů. Resp. těch modelů, u kterých nelze regulovat tlak vystřikované vody. Příliš vysoký tlak vody totiž může vcelku velmi efektivně odstranit např. silikonové těsnění z oblastí, jako je základna TV antény nebo solárních panelů nebo může docela masivně poškodit těsnění oken (zejména těch u starších obytňáků) a tím dobře přispět k budoucímu vnikání vody. A vůbec ne nebavím o pasece, kterou může vysokotlaká voda napáchat pří neopatrném zacházení pod vnějšími větracími mřížkami chladničky či mrazáku. Po odklopení mřížek můžete vidět, že i citlivé části nemají žádnou speciální ochranu proti tlakové vodě.

Pokud máte hadici s přívodem vody, je asi nejefektivnější použít sady pro mytí aut, s pevnou nebo teleskopickou tyčí. Článek doporučuje Rolson 61010, s teleskopickou tyčí až 2m (Amazon.co.uk), našich podmínkách docela vyhoví set od Gardeny na mytí aut (Gardena). Stojí pod jeden tisíc Kč Gardena nabízí spoustu propojek, nástavců, ventilů, atd. Samozřejmě lez použít i cokoliv jiného bez přívodu vody, jen ať je čistící hlavice měkká, ideálně molitan apod.

Myti-04

Samozřejmě, logika věci velí začít shora dolů, tedy od střechy. Což je díky minimální možnost časté optické kontroly i místo, kde se s největší pravděpodobností hromadí listy i další špína a mohou se tam klidně pomalu začít vyskytovat nežádoucí řasy a jiné potvornosti. 

1.krok - střecha 

ČLÁNEK TEPRVE VZNIKÁ, VYDRŽTE!

 

Co vás zajímá?

Kontakty na nás

Náš parťák obytňák

Jirka a Jana
Praha

jiri.pm@seznam.cz