26.01.2018 - DVB-T/T2 anténa na střechu

Protože chceme mít od začátku na palubě televizor, a přitom zatím neuvažuji o instalaci satelitu, musím se poohlédnout i po odpovídající střešní anténě. Musí už mít certifikát DVB-T/T2 protože letos tento nový standard u nás startuje. A co je na trhu možné sehnat? 

Pilote DVBT

Den, kdy náš Mazlík dorazí, se rychle blíží. Nechci to zakřiknout ale příští týden (nebo maximálně ten následující) by se to mělo stát ! A protože jedna z úprav, kterou bych chtěl nechat dodělat ještě před vystavením na FOR CARAVAN 2018 je instalace televizoru, musím se poohlédnout po nějaké anténě.

Jen ve stručnosti zopakuji, že prozatím chci jen přijímat pozemní digitální vysílání DVB-T/T2. Když signál nebude, přijde na řadu pevný disk, na kterém máme už skoro 2000 filmů a pořadů, nebo internetové vysílání přes můj telefon, dedikovaný jako hotspot.

Takže DVB-T anténa. Po prolistování různých katalogů, prohlédnutí různých webů, zavrhuji směrové antény, antény na tyči, různé drátěné konstrukce a přikláním se k všesměrové verzi, vždy více-méně ve tvaru disku. No v této kategorii se na trhu nabízí:

MAXVIEW GAZELLE PRO

gazelle PRO

Je to oblíbený model, který nabízí mnoho e-shopů za cenu pod 4000Kč. V ceně dostanete i aktivní zesilovač s regulací zisku a výstupy na dva televizory. Anténa váží 0,9kg, průměr disku je 30cm, výška 14cm a zisk v pásmu UHF se dá nastavit v rozmezí 0-18dB. Vyrábí se v bílém a šedém provedení a samozřejmě je odolná proti stříkající vodě (i mořské) a dalším povětrnostním vlivům.

 

 CALEARO OMNISHARK 2

 Omnishark2

OmniShark je proti Gazelle docela mastodont - průměr talíře je celých 42cm, na výšku má 21cm a váží už 1,5kg. Je vybaven LTE filtrem pro omezení rušení z GSM 4G sítí  a nastavitelný zisk v pásmu UHF (470-790MHz) je už 18-24dB. Tzn. že tak kde končí možnosti Maxview Gazelle, začínají možnosti OmniSharku. Nyní se nabízí ve stejné ceně jako Gazelle. Má opět samostatný zesilovač se dvěma výstupy a výrobce uvádí, že vrchní žraločí ploutev omezuje hluk a vibrace. Odolnost proti vodě a počasí je samozřejmost. 

 ALPHATRONICS AN2

 An2

Druhý nejmenší model německé firmy Alphatronics je malý, kompaktní a velmi fortelně provedený výrobek. Průměr talíře je 26cm, výška 12cm a váží jen 0,6kg. Zesilovač je vestavěný a poskytuje pevný zisk 19dB. Stojí opět lehce pod 4000kč a je zajímavou alternativou tam, kde není na střeše moc místa. 

 ALPHATRONICS AN3

 AN3

 

Model AN3 jakoby z oka vypadl OmniSharku. Zvenku nemáte šanci od sebe obě antény rozeznat, výbavou se ale dost liší. Rozměry a váha jsou stejné, nicméně AN3 má pevně vestavěný velmi kvalitní zesilovač se ziskem poctivých 22dB a nízkým šumem. Cena ale docela významně přelézá přes hranici 5.000kč (cca 5.300Kč). Hodí se tedy pro nasazení tam, kde není pozemní TV signál moc silný.

ALPHATRONICS AN4

An4

Nejvyšším modelem firmy Alphatronics je technická lahůdka pro komunikační šílence, model AN4. Je to novinka z roku 2017 a sdružuje v sobě anténu DVB-T/T2, dále GPS anténu a existuje i ve verzi s přijímačem wi-fi signálu. Nicméně i jen televizní část je výborně vybavena. Externí zesilovač s nastavitelným ziskem 7-29dB + LTE filtr hovoří jasně. A přitom má anténa kompaktní rozměry: průměr 26cm ale výšku 24cm. Váží poctivé 2kg. A cena? Ajaj, pod 6,500Kč jí asi nikde nepořídíte. Verze s GPS anténou už bude za cca 7.200Kč a když chcete i posílit příjem Wifi signálu na palubě, tak jsme už přes 9.000Kč. Ale ve všech případech je to parádní konstrukce, s krytím IP69K. Jo, a je i na 24V.

TELECO WING 22

Wing22

 Posledním zajímavým modelem, který jsem našel, je Wing 22. Průměr antény je 38cm, výška 16,5cm a váží 1,4kg. Zajímavostí je speciální noha umožňující sklonit anténu v každém směru. Má LTE filtr a externí zesilovač disponuje nastavitelným ziskem 8-28dB. Napájení je na 230V/24V/12V. Cena 5.600Kč je pro anténu s těmito parametry opodstatněná.

Wing_rotaz

Tak to byl přibližný přehled všesměrových antén DVB-T/T2 pro karavany a obytná auta na našem trhu.  Soustředil jsem se na evropské výrobce, kteří mají už nějakou tradici a historii a jsou to specialisté buďto na karavaning nebo na anténní příjem.  Pochopitelně na internetu najdete miliony dalších značek a produktů, např. na čínské Alibabě. Ceny úúúúžasné, udávané parametry oslňující, ale...... Asi každý z nás někdy viděl nabídku ve vietnamské tržnici: "Paní tohle byla super luxusní magnetofóna! Má mooc velký výkon 2x 950.000W ! Kupte si!"  Prostě bych nějakým asijským šuntům udávaný zisk až třeba 54dB v UHF (!!!) moc nevěřil.

Samozřejmě lze jít technicky, parametrově i cenově ještě výše. Nabízejí se např. špičkové produkty italské firmy GLOMEX. Dají se použít na karavany či obytná auta ale primárně jsou konstruovány pro použití na lodích. 

Přiznám se, že favorita pro našeho Mazlíka ještě vybraného nemám a rozhodnutí nechám asi opravdu až na poslední chvíli. Zatím to vypadá na Wing 22. O tom, jak to ale nakonec dopadne, budu na těchto stránkách samozřejmě informovat. 

Pic-dvbt-1

Co vás zajímá?

Kontakty na nás

Náš parťák obytňák

Jirka a Jana
Praha

jiri.pm@seznam.cz