05.02.2018 - 360°Omnivue: drahá ale super hračka

Nejdražší modely aut, osobních i obytných, mohou být nyní vybaveny kamerovým systémem s 360° pokrytím okolí vozu. To nabízí skoro absolutní kontrolu nad pohybem auta. Máte-li zbytečné peníze.....

360-Omnivue

Couvací kamerou je nyní vybavováno stále více aut už i v nižších třídách. Je to samozřejmě obrovská pomoc při couvání ale i při dalších manévrech s poměrně velkým vozidlem. No a protože elektronika postupuje mílovými kroky a protože luxusní značky musí nabídnout zase něco navíc, máme tu systém 360° sledování okolí vozu.

Omni_cara700

Už je uvolněn do prodeje pro dodatečnou montáž a dokonce má v ČR i autorizovaného dealera, schopného systém instalovat prakticky do jakéhokoliv auta nebo i karavanu. Je to všechno, ostatně jako většinou, jen otázka peněz.

CAMOS 360° Omnivue

Systém firmy Camos do svých aut montují i renomovaní výrobci (např. Dethleffs) a skládá se vždy z centrální jednotky a čtyři širokoúhlých kamer. Dále se dá dokoupit sledovací monitor nebo systém napojit na AV jednotku auta nebo na již instalovaný displej pro obyčejnou couvací kameru.

Centrální jednotka vybavená výkonným počítačem složí obraz ze všech čtyřech kamer a na displej vygeneruje obraz z ptačí perspektivy, jakoby z nějaké virtuální kamery umístěné pár metrů nad střechou vozidla. Nejlépe je to vidět zde na videu:

Pěkné co? Systém je přínosný hlavně tím, že pomáhá i při běžné jízdě omezeným prostorem, např, malými vesnicemi či centry měst. Každý karavanista se jistě už někdy dostal do situace, kdy se zapříčil na nějakém malém prostoru, přes zrcátka viděl jen málo nebo vůbec nic, okolo byli všude hulákající nebo se zájmem pozorující lidi a nervozita stoupala...
Big-rv
Takže, kdo by se chtěl na takové situace lépe vybavit a uvažoval o koupi 360° kamerového systému, tak ho čeká cesta do Plzně, kam dá na cca 3 dny svůj obytňák, a autorizovaný dealer mu namontuje sadu CAMOS. Je to odborná práce a systém se vlastně bez montáže koupit nikde nedá. Nebo alespoň jsem tuto možnost nikde v Evropě nenašel. No a ještě tu mám tu smutnou zprávu a tou je cena:

Když jsem u distributora, firmy 1st M+H, s.r.o. poptal nabídku, tak pro moje auto by to celé včetně montáže přišlo na 39.000Kč bez DPH, tedy skoro 50 tisíc s daní. A to je fakt dost, takže se budu muset bez 360° kamerového systému obejít. Škoda.

No a pro ty šťastnější je tu kontakt na českého distributora: http://www.mh.cz

Camos-omniview-plus

Co vás zajímá?

Kontakty na nás

Náš parťák obytňák

Jirka a Jana
Praha

jiri.pm@seznam.cz