Výhod je obrovská škála. Panel je tenký a lehký, dá se přidělat na střechu podobně jako solární panel. Panel je pevný - nemusí se nikam natáčet a tak nemá drahé, těžké a poruchové mechanické díly. Panel přijímá signál stále, takže kvalitní příjem je možný, i když je auto v pohybu. A to nejlepší nakonec: panel přijímá signál a je mu vcelku jedno, jakého druhu. Takže může současně (!) být anténou pro příjem satelitního vysílání, DAB, signálu GPS a zároveň být i velmi kvalitním Wi-Fi hotspotem !!
04.03.2018 - Nastává soumrak satelitních antén ?
Mnoho nomádů řeší příjem oblíbených televizních programů pomocí parabolické satelitní antény. Blíží se jejich konec?
I ti, kteří je nemají, vědí o co jde. Parabolická anténa - talíř o průměru až 80cm, složitý mechanismus vyklápění do pracovní pozice a pak natáčení systému pro nalezení té správné družice. Vybavení satelitního setu složitou elektronikou a mechanikou ve výsledku přináší hlavně velkou hmotnost, vysokou cenu a také omezené možnosti použití. Anténa prostě musí na družici "vidět". Tedy žádné parkování ve stínu pod stromy, v horách a v zástavbě musíte trochu přemýšlet, kde zastavit atd. A navíc - nutnost anténu znovu ji zaměřit nastává vždy, když s autem nebo přívěsem třeba jen o trochu pohneme.
Vypadá to ale, že se už blýská na lepší časy. V Německu, konkrétně ve městě Darmstad, sídlí nová a velmi ambiciózní technologická společnost ALCAN SYSTEMS. A ta přichází ze zcela novou a o hodně jinou technologií pro příjem satelitního signálu. Vyvíjí anténu, která pracuje na bázi tekutých krystalů (LC - liquid crystals). Mimochodem - vše je již ve fázi přípravy výroby. Svůj produkt vystavovali poprvé vloni na Caravan Salonu v Düsseldorfu.
Polský server "Polski Karavaning" si jich tam všiml a tak vzniklo toto YouTube představení:
Technologicky se jedná opravdu o velmi chytré řešení. Základem je LCD panel vyvinutý společností Karabey, ve spolupráci s profesory Dr. Rolfem Jakobim a Dr. Felixem Goeldenem na katedře elektrotechniky a informačních technologií TU-Darmstadt. Panel je schopný zachytávat signál ze satelitu, tedy elektromagnetické záření, přeměňuje ho v napětí, které zesílí, vybere to, které přichází od požadovaného satelitu a chytrá elektronika pak složí celý potřebný signál obrazu i zvuku. Prostě na první pohled paráda !
První prodejní kusy by se mohly objevit možná už letos. Zatím se hovoří o startovací ceně maximálně na úrovni současných automatických satelitních systémů ale pozor, toto je jen panel a elektronika. Tedy žádné mechanické díly. Takže při náběhu masové výroby lze očekávat drastický pokles ceny (pamatujete, že současné metrové LED televizory, s cenou okolo 8000 Kč, stály na počátku třeba i tři čtvrtě milionu?).
Takže kdo přemýšlíte o satelitu, přeci jen chvilku ještě vydržte :-)
Zdroje k článku: webové stránky ALCAN systems.